İslamabad'ın saldırıları, Tahran'ın Pakistan toprakları içindeki İsrail bağlantılı militan üslerine yönelik saldırısından iki gün sonra geldi.

Pakistan’da Gergin Seçim: Sandığa Kaos Hakim Oldu Pakistan’da Gergin Seçim: Sandığa Kaos Hakim Oldu

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında İstihbarata dayalı operasyon sırasında bir dizi teröristin öldürüldüğünü bildirdi ve bunu "teröristlerin saklandığı yerlere karşı yüksek düzeyde koordine edilmiş ve özel olarak hedeflenmiş bir dizi hassas askeri saldırı" olarak tanımladı.

Açıklamada, "Pakistan, İran İslam Cumhuriyeti'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam saygı duymaktadır. Bugünkü eylemin tek amacı Pakistan'ın kendi güvenliği ve ulusal çıkarlarıdır ve bu çıkarlar her şeyden önemlidir ve tehlikeye atılamaz." denildi.

İran medyası birkaç füzenin Pakistan sınırındaki Sistan-Belucistan eyaletinde bir köye isabet ettiğini ve saldırıda İranlı olmayan üç kadın ve dört çocuğun öldüğünü belirtti.

"BLF militanları hedef alındı"

Pakistanlı bir istihbarat kaynağı Reuters'e yaptığı açıklamada saldırıların askeri uçaklar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

İslamabad'da görevli istihbarat yetkilisi "Güçlerimiz İran içindeki Beluç militanları hedef alan saldırılar düzenledi" dedi.

Pakistan'ın Belucistan eyaleti için bağımsızlık isteyen Belucistan Kurtuluş Cephesi'ne atıfta bulunarak "Hedef alınan militanlar BLF'ye mensup" diye ekledi.

İran Salı günü yaptığı açıklamada Pakistan içindeki İsrail bağlantılı militan üslerini hedef aldığını söylemiş, Pakistan da ikisi çocuk olmak üzere sivillerin vurulduğunu söyleyerek Tahran'ın sorumlu olacağı sonuçlar konusunda uyarıda bulunmuştu.

İslamabad çarşamba günü İran'daki büyükelçisini geri çağırdı. Bu saldırılar, geçmişte sarsıntılı ilişkileri bulunan iki ülke  arasında son yıllardaki en dikkat çekici sınır ötesi hareketlilik oldu.