Sağlık Bakanlığı siyonist işgal rejiminin soykırım saldırılarının 102'nci günü münasebetiyle bugün (16 Ocak Salı) yaptığı açıklamada, yapılan son tespitlere göre şehit edilenlerin sayısının 24 bin 285'e, yaralıların sayısının ise 61 bin 154'e ulaştığı belirtilirken, bunlara ek olarak henüz enkaz altından çıkarılamamış durumda binlerce kişinin bulunduğu ve bunların "kayıp" statüsünde değerlendirildiği ifade edildi. Henüz enkaz altından çıkarılamamış olanlarla birlikte toplamda şehit sayısının 31 bini geçtiği tahmin ediliyor. 

İşgal güçlerinin engellemeleri ve saldırılarının devam etmesi sebebiyle enkaz altında kalanlara ulaşılmasında zorluk çekiliyor. İşgal güçleri saldırılarında ambülansları, sağlık ekiplerini, sivil savunma ekiplerini ve gönüllü bir şekilde yaralılara yardımcı olmaya çalışan ilk yardım elemanlarını kasten hedef alıyorlar. Bu kasıtlı saldırılar yüzünden şimdiye kadar sağlık elemanlarından ve gönüllü ilk yardım elemanlarından çok sayıda kişi şehit oldu. Ayrıca çok sayıda ambülans tahrip edildiği için Sağlık Bakanlığı'nın elinde kullanıma uygun sadece 6 ambülans kaldı.

Hamas İsrail'i Uyardı: Esirleriniz Size Ceset Olarak Dönebilir Hamas İsrail'i Uyardı: Esirleriniz Size Ceset Olarak Dönebilir

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref El-Kudra, ameliyatlarda anestezi için kullanılan nitröz oksid gazının tamamen bitmesi sebebiyle ameliyatları anestezi yapmadan gerçekleştirmek zorunda kaldıklarını dile getirdi. El-Kudra sağlık hizmetlerinde kullanılan oksijen tüplerinin ve diğer tıbbi malzemelerin de tükendiğine dikkat çekti. 

El-Kudra, sağlık hizmetlerinin aksamasının sürekli tıbbi hizmete ihtiyaç duyan müzmin hastaları da etkilediğini ve şu an Gazze bölgesinde 350 bin civarında hastanın ilaç bulamama sıkıntısı yaşadığını belirtti. 

El-Kudra uluslararası sağlık kurumlarını müzmin hastaların ihtiyaç duyduğu ilaçların bir an önce Gazze'ye sokulması için devreye girmeleri çağrısında bulundu.

Editör: Yusuf Yusmar