Muslim Port Haber Merkezi

İslam dünyasının modern dönemde yetiştirdiği en önemli mimarlardan ve başta Saraybosna Üniversitesi olmak üzere dünya çapında çok sayıda üniversitede dersler veren Prof. Dr. Amir Pasiç 27.04.2022 Çarşamba günü Bosna Hersek'in Mostar kentinde vefat etti.

Mostar Köprüsü'nün savaşta yıkılmasının ardından yeniden inşasında ve tarihi kentin restorasyonunda görev alan Pasiç dünya çapında birçok farklı eserde baş mimarlık yapmıştı.

Pasiç, Bosna Hersek UNESCO Ulusal Komisyonu olan ICOMOS Üniversite Forumu'nun kurulmasıyla ilgili ICOMOS AdHoc çalışma grubunun üyeliği ve 1986 Ağa Han Mimarlık Ödülü gibi önemli başarılara imza atmıştı. Aynı zamanda bir yazar olan Pasiç 'in eserleri ülkemizde de yayınlanmaktadır.

Bosna Savaşı Kasaplarından Kordic'in Yeniden Tutuklanmasını İsteniyor Bosna Savaşı Kasaplarından Kordic'in Yeniden Tutuklanmasını İsteniyor

Balkan coğrafyasındaki Osmanlı eserleriyle alakalı çalışmalara da yoğunlaşan Pasic, 1993-2018 yılları arasında İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'de (IRCICA) Mimarî Miras Bölümü'nün direktörlüğünü yürütmüştü. Eş zamanlı olarak Saraybosna Üniversitesi'nde akademik çalışmalarını da sürdüren Pasic, dünya çapında ün sahibiydi.

Tarihi Mostar Köprüsü'nün İnşası

Uzun akademik ve meslekî yaşamı boyunca 21 kitaba ve 47 makaleye imza atan Prof. Dr. Amir Pasic, 1992-1995 arasında devam eden Bosna Savaşı sırasında Hırvatların kasten bombalayarak yıktıkları Mostar Köprüsü'nün restorasyonunda başrol oynamıştı. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu geniş bir uluslararası konsorsiyum tarafından restore edilen Köprü, 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştı. Köprünün açılış töreninde kurdele, İngiltere Veliaht Prensi Charles tarafından kesilmişti.

Çok Sayıda Ödülün Sahibi Mimar ve Akademisyen

Bosna Hersek Ulusal Eserlerini Koruma Kurulu Başkanı olarak da görev yapan Amir Pasic, mimarlık dünyasının en prestijli ödülü sayılan Ağa Han Vakfı Mimarlık Ödülü'nün de sahibiydi. Mostar ve çevresinde gerçekleştirdiği restorasyon çalışmaları sebebiyle 1986'da ödüle layık görülen Pasic, bunun dışında beş ayrı ödüle daha layık görülmüştü. Türkiye ile çok sıkı bağlantıları bulunan Pasic, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'nde dersler vermiş, birçok öğrencinin yetişmesine katkıda bulunmuştu.

Babarlar Tarafından Kasıtlı Yıkılmıştı

Osmanlı mimarisinin Balkanlar'daki incilerinden biri olan 1557 tarihli Mostar Köprüsü, Hırvatların tam 24 saat süren topçu ateşinin sonucunda, 9 Kasım 1993'te yıkıldı. Hırvat saldırganların komutanı, aynı zamanda bir oyun yazarı ve sanatçı olarak da adını duyuran Slobodan Praljak'tı. Savaşın bitmesinden sonra bir süreliğine kendi sivil yaşamına dönen Praljak, hakkında dava açılarak tutuklandı. Praljak, Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ndeki yargılaması devam ederken, 29 Kasım 2017 günü mahkeme salonunda içtiği zehirle intihar etti. Hırvat komutanın son sözleri 'Yargıçlar, Slobodan Praljak bir savaş suçlusu değildir. Kararınızı küçümseyerek reddediyorum!' oldu.