Muslim Port Haber Merkezi

Sırp birliklerin en az 8 bin 372 Boşnak sivili acımasızca katlettiği soykırımın 25'inci yılı anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen yürüyüş, bu yıl da yüzlerce kişinin katılımla gerçekleşiyor.

Sırp katliamından kurtulmayı başaranlar ve yakınlarını kaybedenler de yürüyüşe katılarak kurbanları andı.

Avrupa Birliği'nin İkinci Dünya Savaşı sonrası tanıdığı tek soykırım olan Srebrenitsa'da 1995'te öldürülen 8 binden fazla Boşnak sivil için yapılan 'Barış Yürüyüşü' başladı. Katliamdan kurtulmak isteyenlerin kaçış yolunda yapılacak 100 kilometrelik yürüyüş 3 gün sürecek. 

Etnik tansiyonun sürdüğü Bosna Hersek'te, Sırp birlikleri tarafından katledilen en az 8 bin 372 Boşnak sivil, katliamın 28'inci yılında anılıyor. Anma etkinlikleri kapsamında sivillerin kaçış yolunda 19. kez yürüyüş yapılıyor.  

Yürüyüşe katılanlar Nezuk kasabasından hareket ederek 100 kilometre orman yolundan geçerek Tuzla'ya kadar yürüyecek. 11 Temmuz'daki anma törenlerinden önce yapılan etkinliğe aralarında çok sayıda Türkün de bulunduğu yaklaşık 4 bin kişi katıldı. 

Sırp katliamından kurtulmayı başaranlar ve yakınlarını kaybedenler de yürüyüşe katılarak kurbanları andı. 

1995'te aynı yoldan geçerek hayatta kalmayı başaran Reşid Derviseviç, "Burada can veren kardeşimi ve arkadaşlarımı ve yoldaşlarını anmak için geldim" dedi. 

Srebrenitsa katliamından sağ kurtulan Osman Salkiç, 1995'te yaşananları ve durumun ne olduğunu bildiği için buraya geldiğinde karışık duygular yaşadığını vurguladı. 

Armin Durgut/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
Srebrenitsa Soykırımı 28. yılında: Kurbanlar anısına 'barış yürüyüşü'Armin Durgut/Copyright 2023 The AP. All rights reserved

Srebrenitsa'da Ne Oldu? Katliam nasıl gerçekleşti?

Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te kasap Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Bosna Savaşı Kasaplarından Kordic'in Yeniden Tutuklanmasını İsteniyor Bosna Savaşı Kasaplarından Kordic'in Yeniden Tutuklanmasını İsteniyor

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Potoçari Anıt Mezarlığı'nda 6 bin 721 soykırım kurbanının mezarı bulunurken bu sayı, 11 Temmuz'da 6 bin 751'e yükselecek.