Ümmetin Ortak Derdi: Filistin Davası Ümmetin Ortak Derdi: Filistin Davası

Yılmaz Balçın

Malezya'da ülke genelindeki 15. Parlamento seçimlerinin en büyük sürprizi PAS İslam Partisinin elde ettiği başarı oldu. PAS İslam Partisi'nin vekil sayısını 18'den 49 çıkarması ve Ulusal İttifak ve UMNO ile birlikte 103 milletvekiline ulaşması Hükümetin Muhyiddin Yasin önderliğinde yeniden kurulması fikrini öne çıkardı. Ayrıca yıllarca başbakanlık yapan Mahathir Muhammed ise kendi bölgesinde milletvekili seçimini kaybetti ve böyle 97 yaşında siyasete veda etmiş oldu.

Malezya PAS İslam Partisi, Erbakan Hocamızın yakın dostu, ESAM Müslüman Topluluklar Birliği Üyelerinden Abdulhadi AWANG liderliğinde 19 Kasım 2022 Cumartesi günü yapılan 15.Parlamento Seçimleri sonucunda 49 milletvekilliği kazanarak parti olarak parlamentoda en çok sandalyeye sahip grup oldu.

Malezya PAS İslam Partisi tarafından yönetilen eyaletlerden Kelantan'daki 14 ve Terangganu'daki 8 federal meclis sandalyesinin hepsini de PN ittifakı kazanarak Yüzde % başarılı olmuş oldu. Ayrıca Kedah eyaletinde de 14 federal meclis sandalyesinden 13'ünü PAS liderliğindeki ittifak kazandı.

PAS'ın 18'den 49'a çıkan milletvekili sayısı, Muhyiddin Yasin'in liderliğinde PN ittifakı ile 73 vekile ulaştı. Ayrıca önceki dönem hükümet ortağı olduğu BN – UMNO ittifakının mevcut başbakan İsmail Sabri ile aldığı 30 sandalye ile birlikte 103 vekile ulaşan hükümet ortakları, sabah ve Seravak gibi adalardaki diğer ittifak unsurları da dahil olunca hükümeti kurmak için gereken parlamentodaki 222 vekilden 112 milletvekilini bularak hükümeti kuracak duruma geldi. Malezya Kralının Hükümeti kurma görevini İsmail Sabri, Muhyiddin Yasin ve Abdulhadi Awang ile istişare ederek PN koalisyonuna vermesi bekleniyor.

Diğer taraftan Enver İbrahim liderliğindeki PH koalisyonu ise önceki dönem 90 olan milletvekili sayısını dahi yakalayamadı, toplamda 81 koltuğu ancak koruyabildi. PH ve Enver İbrahim'in, ittifak olarak 81 sandalyeye ulaşsa da Çinlilerin çoğunlukta olduğu demokrat parti ile diğer partilerin hükümet ortaklığına soğuk bakması nedeniyle ana muhalefet görevini üstlenmesi bekleniyor. Bu koalisyonda Çinlilerin çoğunluğundaki DAP Partisinin 42 olan sayısı 40 sandalyeye düşerken, Türkiye'de hükümet ve Milli Görüş haricindeki birçok çevre tarafından kazanma umudu en çok öne çıkarılan ve desteklenen Enver İbrahim'in liderliğindeki PKR ise mevcut dönemden 5 vekilliğini de kaybederek sadece 31 sandalye kazanabildi. Ayrıca PAS İslam Partisinden ayrılarak bu ittifaka dahil olan Amanah Partisi ise 3 sandalyesini kaybederek 8 Sandalyede kaldı.UPKO ise 1 olan vekil sayısını bu dönem 2'ye çıkardı.

Asıl sürpriz ise 97 yaşında olmasına rağmen seçime girerek aday olan eski başbakan Mahathir Mohammed'in Milletvekilliği için yeterli oyu alamaması oldu. Mahathir, artık tecrübelerini gençlere aktarmak istediğini belirterek aktif siyasete veda etmiş oldu.

Malezya'da Milli Görüş düşüncesindeki PAS İslam Partisinin yükselişi ve siyaseti incelikle etkileyen stratejileriyle Abdulhadi AWANG ve ekibinin ümmet birliği sloganıyla yürüttüğü çalışmaların toplumdan destek gördüğü anlaşılıyor.

İslam kimliğinin Malay kimliği ile özdeşleştiği bölgede, PAS İslam Partisinin başta Filistin konusu olmak üzere Keşmir, Afganistan, Doğu Türkistan, Patani, Bangsamoro, Arakan,Suriye, Yemen gibi Müslümanların sıkıntı çektiği yerlerde sorunların çözümü için ulusal ve uluslararası düzeyde aktif çalışmalar aldığı ve inisiyatifler oluşturmaya çalıştığına bizimde katıldığımız birçok toplantıda bizzat şahitlik ettik.

*Yılmaz BALÇIN – ESAM Yönetim Kurulu Üyesi – IYFO Uluslararası Gençlik Forumu Başkanı