Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjártó, bir NATO ülkesinin Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa doğrudan müdahalesinin kaçınılmaz olarak yeni bir dünya savaşının başlamasına yol açacağını söyledi.

Amerikan dergisi "Newsweek", Szijjarto'nun cuma günü iktidardaki Fidesz partisinin düzenlediği forumda yaptığı bu açıklamaların, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Ukrayna'ya 5 yıl içinde 100 milyar euro (107 milyar dolar) değerinde askeri yardım paketi teklif etmesinin ardından geldiğine dikkat çekti.

Bu öneriyi "delilik" olarak nitelendiren Szijjarto, ülkesinin bu plandan uzak durmaya çalışacağını vurguladı.

Rus TASS ajansının haberine göre Macar televizyonuna verdiği başka açıklamalarda da "Biz Macarlar, silah transferi ve Ukraynalı askerlerin eğitimi için ortak NATO operasyonlarına katılmak istemiyoruz" dedi.

Bu Bir Uyanış mı Yoksa Kültürel Bir Şok mu? Aksa Tufanı ve Batı Düşüncesindeki Dönüşümler Bu Bir Uyanış mı Yoksa Kültürel Bir Şok mu? Aksa Tufanı ve Batı Düşüncesindeki Dönüşümler

2023 02 20 T0952 1714885948

Macaristan Dışişleri Bakanı, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki haftalarda müzakerelerde Macaristan'ın ‘bu delilikten ve yüz milyarların toplanıp Avrupa dışına pompalanmasından’ uzaklaşma hakkı için mücadele edeceğiz" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiliz The Economist dergisine verdiği röportajda Ukrayna'ya bir kuvvet göndermeye hazır olduklarını tekrar vurgulayarak, “Moskova'nın ‘cephe hatlarını’ ihlal etmesi ve bu konuda Ukrayna'dan bir talep gelmesi durumunda bu seçeneğin benimsenmesi gerektiğini ifade etti.

Dergi, Macron'un bu konuşmasının, Rusya'nın şubat 2022'den bu yana Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaşın yol açtığı gerginliğin tırmanması nedeniyle "Avrupa'nın kısmen çökebileceğini" açıklamasının ardından geldiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanlığı cuma günü Macron'un sözlerini kınayarak bunların "çok tehlikeli bir gidişatın" parçası olduğunu açıkladı.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.

Editör: Yusuf Yusmar