44 ABD Üniversitesinde Gazze'ye Destek ve Soykırımı Protesto Gösterileri Sürüyor 44 ABD Üniversitesinde Gazze'ye Destek ve Soykırımı Protesto Gösterileri Sürüyor

Netanyahu, "gerekirse tırnaklarıyla savaşacakları" çıkışını yaptı.

Refah'a saldırı konusunda büyük uluslararası baskı altında olan İsrail Başbakanı Netanyahu, Biden'ın tehdidine karşı "Tek başımızı savaşmamız gerekirse, tek başımıza savaşırız" dedi.

Video mesajında 1948 savaşını da hatırlatan Netanyahu, silah ambargosuna karşın "kahramanlık ve dayanışma ile" zafer elde ettiklerini savundu.

Refah'a kapsamlı bir saldırı olasılığı, iki lider arasındaki gerginliği zirveye çıkarmış durumda.

CNN televizyonuna konuşan ABD Başkanı Biden, Netanyahu'ya açıkça Refah saldırmaları halinde silah tedariğini durduracağı uyarısını yaptı.

Biden, "İsrail Başbakanı ve savaş kabinesine açıkça söyledim. Nüfusu yoğun alanlara girerlerse, desteğimizi alamayacaklar" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı, Refah'ta şu anda yaşananları "bir kara operasyonu olarak görmediklerini" de söyledi.

Biden "Nüfusun yoğun olduğu yerlere girmediler. Şu anda yaptıkları tam sınır bölgesinde" diye konuştu.

Biden'ın sözleri şu ana kadar Refah'taki potansiyel karadan işgale karşı yaptığı en sert uyarı oldu.

Birleşmiş Milletler, Refah'taki 80 bin sivilin saldırı beklentisi ile burayı terk ettiğini kaydediyor.

İsrailli Büyükelçi: Büyük hayal kırıklığı

İsrail'in aşırı sağcı İçişleri Bakanı Itamar Ben-Gvir, X hesabından "Hamas Biden'ın seviyor" mesajını paylaştı.

İsrail'in BM Büyükelçisi de ülkesinin Biden'ın müdahalesinden "büyük hayal kırıklığı" duyduğunu söyledi.

Gilad Erdan, İsrail kamu yayıncısı Kan Radyosu'na yaptığı açıklamada "Bu açıklamayı, savaşın başından bu yana minnettar olduğumuz bir başkandan duymak çok zor ve üzücü" dedi.

İsrailli Parlamenter ve dış ilişkiler ve savunma komisyonu üyesi Boaz Bismuth, BBC'ye verdiği demeçte ABD'nin kararının arkasında iç siyaset kaygıları olduğunu öne sürdü.

Bismuth, “Amerikan seçimlerinin bununla hiçbir ilgisi olmadığına kesinlikle katılmıyorum” dedi.

İsrail ordusu yetkilileri ise iki ülkenin görüş ayrılıklarını "kapalı kapılar ardında gidereceğini" savunuyor.

Ordu Sözcüsü Daniel Hagari ABD'nin savaşın başından bu yana "benzeri görülmemiş" bir güvenlik yardımı sağladığını belirtti ve müttefikler arasındaki anlaşmazlıkların "kapalı kapılar ardında, gerçekçi bir şekilde çözüleceğini" söyledi.

İsrail Refah'ı vurmaya devam ediyor

İsrail ordusu, Refah'ı top mermileriyle vurmaya devam etti.

AFP muhabirleri, sabahın erken saatlerinde yoğun bir top ateşi açıldığını belirtti.

İsrail Ordusu ise daha sonra, daha kuzeyde, Gazze Şeridi'nin orta kesimlerindeki "Hamas mevzilerini" de vurduğunu açıkladı.

Daha sonra, Refah'tan gelen haberlere göre İsrail tankları, yerleşimlere yakın yerlerde toplanmaya başladı. Bölge sakinleri BBC'ye sürekli top ateşi sesi duyduklarını söyledi.

Hamas ve İslami Cihad ise Refah'ın doğusundaki dış mahallelerde İsrail güçlerini hedef aldıklarını, havan ve anti-tank füzeleri attıklarını belirtti.

Kahire'deki görüşmeler

Bu arada Hamas heyetinin, Doha'daki lider kadrosuna danışmak için ateşkes görüşmelerinin yapıldığı Kahire'den ayrıldıkları belirtildi. CIA Başkanı Willam Burns'ün Kudüs'te İsrailli liderlerle görüştükten sonra Kahire'ye gittiği açıklandı.

Washington, ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılacağı bir anlaşmanın hala mümkün olduğunu bildirmeye devam ediyor. Ancak İsrail medyasındaki haberlere göre İsrailli yetkililer iyimser değil.

Filistin medyası İsrail'in gece boyunca ve Perşembe sabahı Gazze'nin kuzeyindeki Zeytun mahallesine ölümcül hava ve topçu saldırıları düzenlediğini bildiriyor.

ABD'nin alıkoyduğu silahlar önümüzdeki dönemde yapılacak bir teslimat kapsamındaydı, bu yüzden kararın hemen bir etki yaratması pek olası değil.

Biden geçen ay İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Gazze'ye yönelik tutumunda "hata" yaptığını söylemişti.

ABD Başkanı, Washington'ın savaşa desteğinin devam etmesinin İsrail'in daha fazla gıda ve ilaç girişine izin vermesine bağlı olduğu uyarısında bulunmuştu.

İngiltere'de de 600'den fazla hukukçu İsrail'e silah satışının durdurulması için hükümete çağrı yapmıştı.