Muslim Port Haber Merkezi | Büşra Zehra Çamdalı

Klein'ın makalesi alaycılık ve aynı zamanda övünmenin bir sentezi olan, İsrail'in kendi kendini yok etme düğmesine bastığı konusunda uyarıda bulunan dini referanslar, imalar ve ifadelerle doluydu. Klein, İsraillileri, üyelerinin hepsinin, aralarındaki "istismarcı oğlun" kim olduğunu bildiği, ancak bu bir aile sırrı olduğu için kimsenin bundan bahsetmediği, işlevsiz bir aile olarak tanımladı. Klein’e göre tüm İsrailliler de bu "sessizlik komplosuna" katılıyor.

ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORLAR

Yazar, İsrail gazetesi "Haaretz" tarafından yayınlanan makalesinde şunları söyledi: “İsrailliler," Araplara karşı -büyümeye devam eden habis bir ura dönüşen- kötü muameleleri"  nedeniyle zor bir dönemden geçiyor. Ve yine İsraillilerin yok edildiklerinin farkında olduklarını, ancak dış yıkımın iç yıkımdan önce gelmesini beklediklerini ifade etti. İsraillilerin neden  yolsuzluğa, yıkıma ve ölüme doğru gittiğini sorusuna, bağımsızlık mücadelesi veren -işgal altındaki- 2 milyondan fazla insanı yönetirken, aralarında yaşayan yarım milyon işgalciyi de korumanın tek yolunun bu olduğunu cevabını verdi.

Alaycı bir tavırla, doktorlara, teknoloji alanında çalışanlara ve ülkeden kaçan gençlerin yanı sıra Ben Gvir'e (İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı'na) atıfta bulunarak şunları söyledi: “İsrail’in, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun desteğiyle nehirden denize, Arapların olmadığı, "işgal yoluyla da olsa" Yahudi ırkçı bir devlete doğru ilerlediğini herkes biliyor. Neden olmasın ki? Nüfus politikası yoluyla? Ya da gerekirse yolsuzlukla.” Bu yazara göre iğrenç bir algı ama her halükarda bir algı mevcut.

KATİLLERİN ARKASINA SAKLANAN HÜKÜMET

Klein, İsraillilerde vizyon olduğunu ama cesaret olmadığını, hükümet ve ordu olduğunu ancak yağmalamak ve öldürmek için gönderilen suçluların arkasına saklandıklarını söyleyerek sözlerine şunu ekledi: “Dünyaya şunu söylemeye cesaretleri yok: Evet, biz Kuzey Kore'yiz, biz Güney Afrika'yız! Ne yapacaksınız bize ey dünya? Boykot mu? Sınır dışı mı? Umrumuzda değil, Tanrı bizimle."

Yazar, İsraillilerin vicdanında derinlere kök salmış olan ırkçı ruha şu sözlerle dikkat çekti:

 “ Yerleşimcilerin gerçekleştirdiği "terörist" saldırı, Tel Aviv'in Nahalet Binyamin Caddesi'nde Filistinliler tarafından gerçekleştirilen saldırı kadar şok etkisi yapmadı.” Klein, yine makalesinde Filistinli annelerin çocuklarının ölümü ve bu çocukların yaşadığı evlerin yıkılması nedeniyle yaşadığı acıdan da bahsetti.

İSRAİL'İ UÇURUMA SÜRÜKLÜYORLAR

Klein, İsrailli aşırılıkçıların tüm toplumu nasıl uçuruma sürüklediğinden ve -İsrailliler bilmediklerini söylemesinler diye- işgali gün geçtikçe nasıl daha da açıktan savunduklarından bahsetti. “Onlardan nefret etmemizi sağlıyorlar. Parası ve silahı olan herkes bizi ve yaşam tarzımızı tehdit ediyor.Bizim finanse edeceğimiz ve savunacağımız homojen bir Siyonist toplum istiyorlar.”

Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı

İsrail'in mevcut yöneticileri hakkında konuşmaya devam ederek şunları söyledi: “Tıpkı Yahudilerin Nazilerin önünde "Ben Yahudi bir domuzum" şarkısını söylediği gibi Filistinlileri de "Seni seviyorum, sınır polisi" şarkısını söylemeye zorlamayı hayal ediyorlar.”

Klein, bütün bunların tarihteki benzer süreçlerin inatla tekrarlanması olduğunu söyledi.

"Filistinli çocuklara işkence yaptık, genç bir Filistinlinin yanağına Davud Yıldızı bastık ve okullarımız bile insan haklarını öğretmemeye inat ediyor."

Yazar makalesinin sonunda şu sonuca vardı: "Biz (İsrailliler) ile Naziler arasındaki benzerliklerden kendimizi kurtaramayız."