Katar Dışişleri Bakanlığı, bu sabah erken saatlerde yayınladığı bildiride Katar, Mısır ve ABD’nin arabuluculuğunun İsrail hapishanelerinde esir tutulan Filistinli bazı kadın ve çocukların serbest bırakılması karşılığında şu anda Gazze Şeridi’nde esir tutulan İsrailli 50 sivil kadın ve çocuğun serbest bırakılmasını içerdiğini söyledi.

“Serbest bırakılanların sayısı, anlaşmanın uygulanmasının ilerleyen aşamalarında artırılacak” ifadesine yer verilen bildiride, geçici ateşkesin çok sayıda insani yardım kafilesinin ve insani ihtiyaçlarda kullanılacak yakıtın Gazze Şeridi’ne girmesine izin vereceği belirtildi.

Siyonizm'in Filistinlileri Şehirlerinde Hapsetme Planını Siyonizm'in Filistinlileri Şehirlerinde Hapsetme Planını

Gerginliğin düşmesi, akan kanın durması ve sivillerin korunması için diplomatik çabalarının süreceğini bildiren Katar, anlaşmanın sağlanması için gösterilen arabuluculuk çabalarına katkılarından dolayı Mısır’a ve ABD’ye teşekkür etti.

Amerikalı üst düzey bir yetkili de esir takasının ilk aşaması konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı.

Gazze Şeridi’nden 50 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasına karşılık İsrail cezaevlerindeki bazı esirlerin salıverileceğini söyleyen Amerikalı yetkili, ilk aşamada serbest bırakılacaklar arasında Amerikalı iki kadın ile bir kız çocuğun da olduğunu ifade etti.

Katar’ın müzakere aşamasında gösterdiği çabayı takdir ettiklerini kaydeden Amerikalı yetkili, anlaşmanın ilan edilmesinin ardından 24 saat içinde uygulanacağını söyledi.

Editör: Yusuf Yusmar