Enformasyon Ofisi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, temel gıda maddelerinin tükenmesi sebebiyle oluşan açlık tehlikesinin başta ABD olmak üzere uluslararası toplumun Gazze Şeridi’ni boşaltmayı ve sakinlerini zorla Mısır’a göç ettirmeyi planladığının göstergesi olduğunu söyledi.

Gazze Şeridi sakinlerinin topraklarından göç etmeyi reddettiklerini belirten Enformasyon Ofisi, Gazze Şeridi’ndeki insani durumun her gün daha da kötüye gittiğini ve felaketin boyutunun daha önce benzeri görülmemiş şekilde büyüdüğünü ifade etti.

Ürdün'den Malezya'ya... Dünya İsrail'i ve Onu Destekleyen Şirketleri Boykot Ediyor Ürdün'den Malezya'ya... Dünya İsrail'i ve Onu Destekleyen Şirketleri Boykot Ediyor

Pazarlarda ve dükkanlarda un, yağ, pirinç ve konserve ürünleri gibi temel gıda maddelerinin iyice azaldığına dikkat çeken Enformasyon Ofisi, fırınların kapandığını ve yüzlerce çeşit gıda maddesinin tamamen tükendiğini bildirdi.

Gazze Şeridi’nde yaşayan 2,3 milyon insanın bu sıkıntıların yanında bir vilayetten diğerine göç eden insan sayısının da çok büyük olduğuna işaret eden Enformasyon Ofisi, yoğun göç hareketinin zaten var olmayan gıda maddelerine talebi artırdığını kaydetti.

Gazze Şeridi’ndeki insani durumun kötüleşmesinden ve temel gıda maddelerinin tükenmesinden uluslararası toplumun ve işgal hükümetinin sorumlu olduğunu belirten Enformasyon Ofisi, uluslararası toplumun ve işgal hükümetinin Gazze Şeridi sakinlerini aç bırakma konusunda anlaştıklarını söyledi.

Arap ve İslam ülkelerine seslenerek üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini isteyen Enformasyon Ofisi, Rafah Kapısı’nın kalıcı olarak açılması çağrısında bulundu.