Heniyye, bu sabah erken saatlerde yaptığı açıklamada, “Hareketin cevabını Katar’daki kardeşlerimize ve arabuluculara teslim ettik. Geçici ateşkes anlaşmasına ulaşmaya yaklaşıyoruz” dedi.

Sağlanacak anlaşmanın mutlaka direnişin koşullarına uygun olacağını ifade eden Heniyye, anlaşmanın ayrıntıları hakkında bilgi vermekten kaçınarak, anlaşma hakkındaki ayrıntıları Katar ve Mısır’ın vereceğini bildirdi.

Hamas liderlerinden İzzet Er-Reşak da ateşkes görüşmelerinde ilerleme olduğunu ve geçici ateşkesin sağlanmasına yaklaşıldığını bildirdi.

İmzalanacak herhangi bir anlaşmanın mutlaka Filistin direnişinin şartlarına uygun olacağını belirten Er-Reşak, anlaşmanın direniş gruplarının hepsini kapsayacağını açıkladı.

İsrail devlet televizyonu dün akşam konuyla ilgili yayınladığı haberde, Binyamin Netanyahu hükümetinin Hamas’la esir takasına yeşil ışık yaktığını ve Hamas’ın cevabının beklendiğini duyurdu.

İşgal ordusunun 45 gündür Gazze Şeridi’ne düzenlediği yoğun saldırılarda çoğu kadın ve çocuk 13 binden fazla kişi şehit oldu.

Heniyye, "Kızıl Düve" Provokasyonunu İfşa Etti: Mescid-i Aksa'yı Zor Günler Bekliyor Heniyye, "Kızıl Düve" Provokasyonunu İfşa Etti: Mescid-i Aksa'yı Zor Günler Bekliyor

İşgal güçlerinin saldırılarında ayrıca yüzde 70’i kadınlardan ve çocuklardan oluşan 31 bini aşkın kişi de yaralandı, 1,7 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı ve çeyrek milyon ev tamamen veya kısmen yıkıldı.