Kassam Tugayları olayla ilgili olarak yaptığı askeri açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Kassam mücahitleri, Han Yunus şehrinin kuzeyindeki Hamed Sitesi'nin L Bloğu'nda yer alan binaların arasında siyonist işgal güçlerinden iki piyade takımını güçlü bir pusuya düşürerek kendileriyle sıfır mesafeden çatışmaya girmiştir."

Olaydan sonra işgalcilere ait helikopterlerin bölgeden askerlerin cesetlerini ve yaralılarını tasfiye ettiklerinin gözlemlendiğine dikkat çekildi. 

Kassam Tugayları bir başka askeri açıklamasında ise Hamed Sitesi'nde işgalcilere ait Merkava tipi bir tankı El-Yasin 105 tipi roketle vurduğunu duyurdu. 

İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı durumundaki Kudüs Tugayları'na mensup mücahitler de işgal güçlerine yönelik önemli askeri eylemler gerçekleştirdiler. Kudüs Tugayları Hamed Sitesi'nde bir daireye saklanan 6 işgalci askere karşı tesir gücü yüksek bir bombayı patlattıklarını açıkladı. 

Ayrıca işgalcilere ait bir askeri aracı ve D9 tipi buldozeri RBG füzeleriyle vurduklarını açıkladılar. 

Aksa'ya Yahudilerin Hamursuz Bayramı'nda Kurban Kesmeye Hazırlık Amaçlı Baskınlar Aksa'ya Yahudilerin Hamursuz Bayramı'nda Kurban Kesmeye Hazırlık Amaçlı Baskınlar

İşgal ordusu Gazze'ye yönelik savaşında şimdiye kadar 589 asker ve subayının öldürüldüğünü, 3047 asker ve subayının da yaralandığını resmi açıklamalarında itiraf etti. Ancak gerçek kayıplarının bunun çok üstünde olduğu, bizzat siyonistlerin medya organlarının hastane ve mezarlık kaynaklarına dayanarak verdiği haberlerde bile dile getirildi.