Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Jerusalem Post'un aktardığına göre eski İsrail İşgal Ordusu generali Israil Ziv, "İsrail ile Hamas arasındaki savaş iki ay önce sona erdi" dedi.

Times: Hamas İsrail'i Muhammed Ali Clay'in Foreman'a Yaptığı Gibi Kandırıyor Times: Hamas İsrail'i Muhammed Ali Clay'in Foreman'a Yaptığı Gibi Kandırıyor

İsrail İşgal Ordusunun eski Operasyon Dairesi Başkanı Ziv, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın aslında iki ay önce sona erdiğini, İsrail İşgal Ordusunun daha sonra (C) aşamasına geçtiğini ve artık başlangıçtaki gibi ve yahut Gazze'ye ya da Han Yunus'a girerken olduğu gibi yoğun bir savaş yürütülmediğini söyledi.

Yetkili, İsrail işgal ordusunun doğrudan ve kesin hedefleme operasyonlarına döndüğünü ve bu özel operasyonların direnişin gücünü kırdığını belirtti.

Eski askeri yetkili, Refah ve belki başka bir kamp dışında İsrail işgal ordusunun Gazze'yi askeri olarak kontrol ettiğini ileri sürdü.

Ziv, tüm bu askeri kazanımlara rağmen "Gazze Şeridi'ndeki direnişin tamamen ortadan kaldırılamadığını" itiraf etti.

İşgal ordusunun Gazze'ye karadan askeri müdahaleye yeterince hazırlıklı olmadığı göz önüne alındığında, "Bu, ordu liderliğini bu savaşa aşamalı olarak girmeye iten düşünceleri anlamamızı sağlıyor." diye ekledi.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.