73 yaşındaki katil Netanyahu, 6'ncı kez başbakanlık koltuğuna oturdu. Ancak bu kez kurduğu hükümet, uluslararası toplum için bile endişe kaynağı oldu. Binyamin Netanyahu, Filistin devletinin kurulmasına karşı çıkan ırkçı, İslam düşmanı ve ultra Ortodoks partilerle koalisyon oluşturdu.

Koltuğa Oturmadan Yahudi İşgal Yerlerini Genişletme Sözü Verdi

Koalisyonda Filistin ve Arap karşıtlığıyla bilinen ırkçı ve militan politikacı Itamar Ben-Gvir, polis teşkilatından sorumlu ulusal güvenlik bakanlığına getirildi. Ben-GvIr, Araplara karşı ırkçı eylemleriyle tanınan ve ABD'nin terör izleme listesinde yer alan 'Kach' adlı grubun eski bir üyesi. Bir başka endişe kaynağı ise yeni hükümetin, Batı Şeria'da Yahudi işgal birimlerini genişletme sözü vermesi. Filistin lideri Mahmud Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeineh, bu sözün bölgede gerilimi tırmandıracağı uyarısında bulundu.

Filistin Topraklarındaki İşgalci İsrail'in Nüfusu 10 Milyona Dayandı

Irak'ta Düğün Salonunda Çıkan Yangından 100'den Fazla Kişi Öldü Irak'ta Düğün Salonunda Çıkan Yangından 100'den Fazla Kişi Öldü

İşgal edilen Filistin toprakları üzerinde hukuksuz olarak kurulan İsrail'in nüfusu, 2022 sonu itibarıyla 9 milyon 656 bin kişi olarak kaydedildi. Bu sayının yaklaşık 7 milyon 106 binini (yüzde 73,6) işgalci Yahudiler oluşturuyor. Öte yandan 2022'de, dünyanın farklı ülkelerinden İsrail'e göçen Yahudilerin sayısında rekor rakama ulaşıldı. İsrail'e yıl boyunca yaklaşık 73 bin Yahudi'nin göç ettiği, bu rakamın son 23 yılın en yükseği olduğu belirtildi.