İsrail hükümeti ve Hamas, bugün Gazze'de tutulan 50 rehinenin serbest bırakılmasına izin vermek için çatışmaları 4 gün durdurma konusunda anlaşmaya varırken, bunun karşılığında İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması ve Gazze’ye insani yardım girişine izin verilmesi kararlaştırıldı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ofisinden yapılan açıklamada “İsrail hükümeti için tüm rehinelerin evlerine dönmesi zorunludur. Bugün hükümet bu amaca ulaşılması için kadın ve çocuk en az 50 rehinenin dört gün içinde serbest kalmasını öngören anlaşmayı onayladı. Bu sırada çatışmalara da dört gün ara verilecek” denildi. İsrail Yayın Kurumu, Hamas ile takas anlaşmasının ilk aşamasının tamamlanmasının yarın veya Cuma günü gerçekleşeceğini bildirdi.

Hamas, İsrail ile ateşkes anlaşmasını duyururken “Elimizin tetikte kalacağını teyit ediyoruz” açıklaması yaptı.

ABD

ABD Başkanı Joe Biden, iki taraf arasında bir anlaşmaya varılmasını memnuniyetle karşıladı ve Mısır ile Katar'ın İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapma rolünü övdü. Anlaşmaya varılmasındaki katkılarından dolayı Katar Emiri Temim bin Hamad Al-Sani ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye teşekkür eden Biden, İsrail ve Hamas arasındaki anlaşmanın tüm yönlerini tam olarak uygulamanın önemli olduğunu dile getirerek daha fazla rehineyi ülkelerine göndermek istediklerini ifade etti.

Biden, "Benim devlet başkanı olarak tüm dünyada rehin tutulan ABD’lilerin güvenliğini sağlamaktan daha büyük bir önceliğim yok. Tamamı serbest bırakılana kadar da durmayacağım" ifadelerini kullandı.

NBC, adı açıklanmayan üst düzey bir ABD yönetimi yetkilisinin, anlaşmanın iki ABD’li kadın ve üç yaşında bir çocuğun geri dönüşünü içerebileceğini söylediğini aktardı.

Aynı zamanda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, anlaşmanın bir parçası olarak aralarında ABD’lilerin de bulunduğu 50 tutuklunun serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladı.

Filistin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, insani ateşkesi memnuniyetle karşılayarak, İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırganlığının kapsamlı bir şekilde durdurulması çağrısını yineledi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Genel Sekreterliği görevini yürüten Hüseyin eş-Şeyh, “Mahmud Abbas ve Filistin Yönetimi insani ateşkesi memnuniyetle karşıladı ve Mısır- Katar’ın gösterdiği çabaları takdir etti. İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırganlığının kapsamlı bir şekilde durdurulması, insani yardımın başlatılması ve işgalin sona ermesine ve Filistin halkının kendi haklarına kavuşmasına yol açacak uluslararası meşruiyete dayalı siyasi çözümün uygulanması çağrısını yineliyoruz” dedi.

FKÖ Yürütme Kurulu Üyesi Ahmed Mecdelani, Filistin yönetiminin birkaç saatlik de olsa Gazze Şeridi'ndeki her türlü ateşkes çabasını desteklediğini, ateşkesin ‘nefes almak’ için bir fırsat olarak nitelendirdiğini aktardı.

DSÖ: Gazze'deki Sağlık Krizi Felaketin de Ötesinde DSÖ: Gazze'deki Sağlık Krizi Felaketin de Ötesinde

Mısır

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İsrail ile Hamas arasındaki anlaşmayı memnuniyetle karşıladı. Facebook hesabından açıklama yapan Sisi, “Mısır-Katar-ABD arabuluculuğunun Gazze Şeridi'nde insani ateşkes uygulanması ve her iki tarafça tutulan tutukluların değişimi konusunda anlaşmaya varılmasındaki başarısını memnuniyetle karşıladığımı belirtmek isterim. Mısır’ın, adaleti sağlayacak, barışı tesis edecek ve Filistin halkının meşru haklarını güvence altına alacak nihai ve sürdürülebilir çözümlere ulaşma yönündeki çabalarının devamını teyit ediyoruz” dedi.

Ürdün

Ürdün, İsrail ile Hamas arasındaki uzlaşıdan memnuniyet duyduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, bu uzlaşının Gazze Şeridi'ndeki şiddetli savaşın tamamen durdurulmasına; Filistinlilerin hedef alınması ve zorla yerinden edilmesinin engellenmesine yol açacak bir adım olması açısından önemli olduğuna dikkat çekildi.

İngiltere

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron anlaşmayı memnuniyetle karşılayarak bunu önemli bir adım olarak nitelendirdi. Reuters'in haberine göre bakan, her iki tarafı da anlaşmaya tam olarak uymaya çağırdı. Cameron, “Bu anlaşma, rehinelerin ailelerine güvence verilmesi ve Gazze'deki insani krize çözüm bulunması yönünde önemli bir adım.. Tüm tarafları anlaşmanın tam olarak yerine getirilmesini sağlamaya çağırıyorum” dedi.

Fransa

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Katar'ın Gazze'deki rehineleri serbest bırakma çabalarına övgüde bulundu. Fansa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Paris'in rehin tutulduğuna inanılan 8 vatandaşının serbest bırakılmasını umduğunu söyledi.

Çin

Çin, İsrail ile Hamas Hareketi arasında açıklanan anlaşmayı memnuniyetle karşıladı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, “İlgili tarafların vardığı geçici ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşılıyor ve bunun insani krizin yükünün hafifletilmesine yardımcı olacağını, gerilimin ve gerginliğin azaltılmasına katkıda bulunacağını umuyoruz” dedi.

Katar Dışişleri Bakanlığı, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, İsrail ile Hamas arasında çatışmalara insani ara verilmesi konusunda uzlaşıya varıldığı, bu aranın ne zaman yürürlüğe gireceğinin ise 24 saat içinde ilan edileceğini bildirmişti.

(Şarku’l Avsat)