Muslim Port Haber Merkezi

İsrail işgal güçlerinin Nablus şehrinin Eski Şehir kısmına düzenledikleri baskında Filistinli direnişçilerden üç genç şehit edildi. 

Bölge kaynakların verdiği bilgilere göre şehit edilen gençlerin cesetleri Eski Şehir kısmındaki bir evden çıkarıldı. 

İsrail'e ait medya organlarında bu kişilerin, yaklaşık bir ay önce Hamra Kavşağı'nda gerçekleştirilen, aynı aileden üç işgalci kadının öldürüldüğü eylemden sorumlu tutulan ve Hamas'ın askeri kanadına mensup kişiler olduğu iddiasında bulunuldu. 

İşgal güçleri tarafından yapılan açıklamada da hassas istihbarat bilgilerine dayanılarak söz konusu eylemden sorumlu tutulan Hasan Katnani ve Muaz El-Mısri'nin yerlerinin tespit edildiği ve baskın düzenlendiği iddia edildi. İşgal ordusunun açıklamasında baskında ayrıca onlara yardımcı olan kişilerden İbrahim Cibr isimli şahsın da öldürüldüğü ve operasyon esnasında silahlarının ele geçirildiği ileri sürüldü. 

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da işgal güçlerinin Eski Nablus baskınında şehit edilenlerinin sayısının üçe çıktığı, bunlardan ikisinin üzerlerine çok yoğun bir şekilde ateş edilmesi sebebiyle yüzlerinin tanınamaz hale geldiği ancak kimliklerinin belirlenebildiği belirtildi. Kızılay tarafından yapılan açıklamada da olayda ayrıca 14 kişinin yaralandığı 153 kişinin de atılan gaz bombalarından zarar gördüğü bilgisi verildi. 

İşgalcilerin saldırıları üzerine Eski Nablus'un farklı noktalarında silahlı çatışmalar meydana geldi. Nablus'taki camilerin minarelerinden de direnişçilere destek ve kuşatmanın kırılması çağrıları yapıldı. 

İşgal güçleri bir askerinin Nablus'ta bıçaklı eylemde yaralandığını duyurdu

İşgalci İsrail, Filistin'in işgal altındaki Batı Şeria bölgesinin kuzey kesiminde yer alan Nablus'un güneyindeki Huvvare kasabasında bir işgalci askerinin bıçaklı saldırıda yaralandığını duyurdu. 

İsrail'e ait Kanal 14 isimli tv kanalının yayınladığı habere göre Filistinli bir genç kız bir işgalci askeri bıçakladı. Bunun üzerine diğer işgalci askerler de eylemi gerçekleştiren genç kıza ateş ettiler ve ağır yaralandı. 

DSÖ: Gazze'deki Sağlık Krizi Felaketin de Ötesinde DSÖ: Gazze'deki Sağlık Krizi Felaketin de Ötesinde

Olayın video görüntülerinde eylem gerekçesiyle silahlı saldırıya uğrayan ve yere düşen genç kızın ortada bırakıldığı ve bedeninden kanlar aktığı, sağlık ekiplerinin yardım etmesine ise müsaade edilmediği gözlemlendi. 

İşgal güçlerinin olaydan sonra bölgeyi trafiğe kapattığı ve olay yerine yaklaşılmasına engel olduğu haber verildi. 

Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada da Filistinli bir genç kızın Aynabus Kavşağı civarında silahlı saldırıya maruz kaldığına ve ilk yardım ekiplerinin kendisine yaklaşmasına müsaade edilmediğine dikkat çekildi.