İsrail-Hamas savaşı sürerken Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi başladı. 

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının 36'ıncı gününde Arap ve Müslüman ülke liderleri bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Riyad'da düzenlenen ‘’8'inci Olağanüstü İslam Zirvesi'’nde konuştu.

Konuşmasında Batılı ülkelere sert tepki gösteren Erdoğan, "İnsan hak ve hürriyetlerini dilinden düşürmeyen Batılı ülkelerin Filistin'de süregelen katliamlar karşısında sessizliğe bürünmeleri utanç vericidir. Hastanelerin, okulların, mülteci kamplarının bombalandığı, sivillerin katledildiği, tarihte eşi benzeri görülmemiş barbarlıkla karşı karşıyayız. Zulüm karşısında susanlar da en az zalimler kadar akan kana ortaktır." dedi.

Ayrıca Erdoğan, "Hastaneler başta olmak üzere acil ihtiyaç içindeki yerlere akaryakıt ulaştırılması hayati önemdedir. Gazze'nin yeniden ayağa kaldırılması için İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bir fon kurulması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu. 

"Filistin meselesi görmezden gelindikçe bölgede normalleşme çabaları akim kalmaya mahkumdur. Tesis edilecek barışın korunması için garantörlük dahil gerekli gayreti göstermeye hazırız." diyen Erdoğan, "Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Barış şehri olarak bilinen Kudüs'ün ve tüm Filistin topraklarının eski günlerine kavuşması hepimizin dileğidir" diyerek konuşmasına devam etti.

Bin Selman: Sivillere karşı işlenen suçlardan İsrail'i sorumlu

Ürdün'den Malezya'ya... Dünya İsrail'i ve Onu Destekleyen Şirketleri Boykot Ediyor Ürdün'den Malezya'ya... Dünya İsrail'i ve Onu Destekleyen Şirketleri Boykot Ediyor

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Gazze'de ateşkes çağrısını yineledi ve "kuşatma altındaki bölgede sivillere karşı işlenen suçlardan" İsrail'i sorumlu tuttu.

"Filistin'deki kardeşlerimize karşı yürütülen acımasız ve merhametsiz savaşı şiddetle kınıyor, askeri operasyonun derhal sona erdirilmesi ve Gazze'de insani geçişlerin sağlanması çağrısında bulunuyoruz." diyen Veliaht Prens, sözlerini şöyle sürdürdü:

"BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası toplumun başarısızlığını gösteren bir insani felaketle karşı karşıyayız. İsrail'in uluslararası yasaları alenen ihlal eden tutumu durdurulmalıdır"

İran lideri Reisi: Artık konuşma değil eylem zamanı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Riyad'a hareketinden önce havalimanında yaptığı açıklamada, Gazze için artık 'konuşma değil eylem gerektiğini' kaydetti. 

Ayrıca Reisi, Müslüman ülke liderlerine Filistin konusunda kesin bir karara varmaları ve bunu tam olarak uygulamaları çağrısında bulundu.

Zirveye Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas da katılıyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, konuşmasında, "Siyonist işgalciler ve destekçileri bu haksız savaşta öldürülen her çocuk ve kadından sorumludur" ifadesini kullandı. 

Zirvede konuşan Ürdün Kralı Abdullah, "Filistinlilerin karşı karşıya kaldığı adaletsizlik 7 Ekim'de değil, yetmiş yıl önce başladı." dedi. 

Ayrıca Kral II Abdullah, "İsrail'in Gazze'ye su, gıda ve ilaç vermemesi savaş suçudur" diye konuştu. 

Zirvede İslam dünyasının temsilcilerinin, İsrail Hamas savaşı karşısında atılacak somut adımlar hakkında fikir alışverişinde bulunması öngörülüyor.

Savaş başlangıcından beri bin 200 İsrailli ve 11 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti.