Hükümet Enformasyon Ofisi Başkanı İsmail Es-Sevabite olayla ilgili olarak düzenlediği ilk basın toplantısında; "İsrail aralarında İngiltereli, Polonyalı ve Avustralyalı elemanların, henüz nereli olduğu belirlenememiş bir kişiyle bir de Gazze'de yaşayan bir Filistinlinin bulunduğu yardım ekibine saldırı düzenledi. İşgal güçleri onların tümünü savaş uçaklarından attığı roketlerle soğukkanlı bir şekilde öldürdü. Soykırım savaşını da çeşitli yollarla sürdürüyor." diye konuştu. 

Sabah saatlerinde, saldırıya hedef olan aracın altından iki cesedin daha çıkarıldığı ve bunların da birinin Amerikalı diğerinin Kanadalı olduğu duyuruldu. 

Dünya Merkezi Mutfağı (World Central Kitchen) isimli teşkilat yaptığı açıklamada İsrail'in uluslararası yardım ekibine saldırısında teşkilatlarının elemanlarının Gazze'de insani yardım görevlerini yerine getirdikleri sırada öldürüldüğüne dair haberler aldıklarını duyurdu. 

Basın mensuplarının çekmiş olduğu fotoğraflarda ve videolarda, öldürülen kişilerin World Central Kitchen isim ve ambleminin bulunduğu kıyafetler giydikleri görülüyor. İşgal güçlerinin bu kişilerin uluslararası yardım kuruluşuna mensup bir ekibin elemanları olduklarını bile bile onları kasıtlı olarak hedef aldığı anlaşılıyor. 

Siyonist İşgal Ordusunun İstihbarat Teşkilatı Başkanı İstifa Etti Siyonist İşgal Ordusunun İstihbarat Teşkilatı Başkanı İstifa Etti

Ekibin saldırıya maruz kalmadan kısa bir süre önce Kıbrıs'tan El-Beyder mıntıkasına gelen bir yardım gemisinin yüklerinin boşaltılmasına yardımcı oldukları ve oradan Refah'taki merkezlerine dönmekte oldukları bilgisi verildi.