Amerikan CNN kanalında yer alan habere göre, Biden yönetimi katil İsrail'e yeni bir silah satışını gerçekleştirmeye yakın.

Siyonist İsrail'in Ocak 2023'te alım için başvurusunu yaptığı 18 milyar dolar değerinde 50 adet F-15 savaş uçağı ile ilgili Biden yönetimi ile Kongre arasında bugüne kadar birçok görüşme gerçekleştirildi ve gayriresmi sürecin tamamlandığı belirtildi.

30 Ocak'ta Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul'un yeşil ışık yaktığı satışa ilişkin resmi bildirimin Biden yönetiminden yakın zamanda Kongre'ye gönderilmesi bekleniyor.

Raid Salah: Bin Kızıl İnek de Kesseler Mescid-i Aksa Gerçeği Değişmeyecek Raid Salah: Bin Kızıl İnek de Kesseler Mescid-i Aksa Gerçeği Değişmeyecek

DEMOKRATLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Siyonist İsrail'e koşulsuz silah desteğini eleştiren Demokrat senatör ve vekillerin söz konusu satışla ilgili Kongre'deki 15 günlük değerlendirme sürecinde nasıl tepki gösterecekleri merak konusu. Bazı Demokrat senatörler, terörist İsrail'e silah satışının durdurulmasını istemiş, ABD Başkanı Joe Biden'a mektup yazarak Gazze'de Amerikan silahlarının nasıl kullanıldığının araştırılmasını talep etmişti.

SAVAŞ UÇAKLARI 2029'DA TESLİM EDİLECEK

Kongre'deki sürecin tamamlanmasının ardından Siyonist İsrail'in en erken 2029 yılında F-15 savaş uçaklarını almaya başlayacağı, bununla birlikte Tel Aviv'in Washington'dan güdümlü füzeler de alacağı ifade edildi.

ABD'DEN KATİL İSRAİL'E GİZLİ SİLAH SEVKİYATI

Bu arada, Amerikan Washington Post gazetesi, Biden yönetiminin yakın zamanda katil İsrail'e yeni silah sevkiyatını onayladığını da bildirdi. Haberde, Biden yönetiminin söz konusu transferleri Kongre'ye bildirmeden ve kamuoyuna duyurmadan gerçekleştirdiği belirtildi.

Buna göre ABD yönetimi, Gazze'deki saldırılarına devam eden terörist İsrail'e 25 adet F-35 ve uçak motorunun satışına, ayrıca 1800 adet MK84 güdümsüz bomba ile 500 adet MK82 güdümsüz bomba gönderilmesine onay verdiği bildirildi.

SİVİL KAYIPLAR ARTIYOR

900 kilo civarındaki ağırlığı ve yıkıcı hasarıyla katil İsrail'in Gazze'ye attığı MK84 bombalarının sivil kayıplarında büyük rol oynadığı belirtiliyor. Benzer şekilde 220 kiloluk MK82 bombaları da güdümsüz olmaları sebebiyle hedef gözetmeksizin atılan bombalar kategorisinde tanımlanıyor.

TEPKİLER ÇOĞALIYOR

Öte yandan ABD'nin Gazze'de yaşanan insani krize rağmen İsrail'e silah satmaya devam etmesi uluslararası kamuoyundan da tepki çekiyor. Eleştirmenler, ABD'nin bu tutumunun katil İsrail'in Gazze'deki Filistinlilere yönelik saldırılarını meşrulaştırdığını ve sivil kayıpların artmasına neden olduğunu savunuyor.

(milli gazete)