Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Aynı esnada Filistin Kızılayı, işgal güçlerinin Şifa hastanesine baskın yapmasının ardından iletişimin tamamen kesildiğini söyledi.

Kızılay, işgalin sağlık kurumlarının ve sağlık ekiplerinin korunması yönündeki tüm uluslararası çağrıları görmezden geldiğini ayrıca hastanenin son dönemde kısmen hizmete dönmesinin ardından hedef alındığına dikkat çekti.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, X platformunda yaptığı paylaşımda, "Şifa Hastanesi'ndeki durumdan aşırı endişe duyuyoruz" dedi.

Ghebreyesus, "Hastaneye yönelik herhangi bir saldırı veya askerileştirme faaliyeti; sağlık hizmetlerini, ambulansların gelişini ve hayat kurtaran malzemelerin dağıtımını tehlikeye atıyor." diye uyardı.

Şehitler, Yaralılar ve Yerinden Edilenler

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Şifa Hastanesi’ni bombalaması sonucu çok sayıda Filistinlinin şehit olduğunu ve yaralandığını duyurdu.

Al Jazeera muhabiri, işgal uçaklarının Şifa Hastanesi yakınında El Lababidi Caddesindeki Ebu Aveyle ailesinin evini bombalaması sonucu çok sayıda kişinin şehit ve yaralı olduğunu bildirdi.

İşgal güçleri Gazze'de El Celaa Caddesi'ndeki evleri de bombaladı. Bombalama İsrail işgal ordusunun Şifa hastanesine askeri operasyon başlattığını duyurduğu zamanda meydana geldi.

Al Jazeera muhabiri Enes El Şerif, İsrail işgal güçlerinin Şifa Hastanesi civarındaki bazı okulları basmasının ardından yerinden edilmiş erkekleri ve gençleri tutukladığını ve  kadınların El Raşid Caddesi üzerinden Deir El Balah'a gitmelerini istediğini ayrıca işgal güçlerinin kompleksin yakınındaki iki okulu daha kuşattığını bildirdi.

Al Jazeera'nin elde ettiği görüntüler, işgalci İsrail araçlarının ve buldozerlerinin Şifa Tıp Kompleksi’nin içinde olduğunu gösteriyordu. Görüntülerde, meydandaki buldozerle yıkma operasyonlarıyla birlikte kompleksin kapısını kapatan bir İsrail aracı görülüyordü.

İsrail savaş uçaklarının Şifa Hastanesi yakınındaki El Sabirin Cami ve Bekir ailesinin evini bombalaması sonucu çok sayıda Filistinlinin şehit olduğunu ve yaralandığını bildirdi.

Görgü tanıklarının “işgal güçlerinin bölgede hareket eden herkesi hedef alması nedeniyle sağlık ekiplerinin onları hastanelere sevk edemediğini, şehit ve yaralıların hâlâ sokaklarda olduğunu” söylediği aktarıldı.

Görgü tanıkları ayrıca, işgalci quadcopter drone'ların Şifa Hastanesi çevresindeki alanlar üzerinde uçtuğunu ve hareket eden her nesneye ateş açtığını da sözlerine ekledi.

Direniş Şiddetli Çatışmalara Giriyor

Bir taraftan Kassam Tugayları ise Şifa Hastanesi yakınlarına giren işgal güçleriyle şiddetli çatışmalara girdiğini açıkladı ve çok sayıda İsrail aracını hedef alarak ölüm ve yaralanmalara neden olduğunu söyledi.

İsrail işgal ordusu, Şifa Hastanesi bölgesine düzenlenen askeri operasyonda saflarındaki bir çavuşun öldürüldüğünü itiraf ederken, Gazze Şeridi'nde son 24 saatte yaşanan çatışmalarda 3 askerin de yaralandığını duyurdu.

Öte yandan İsrail işgal ordusu, Şifa Hastanesine düzenlediği operasyon sırasında Filistinli subay Fayık el Mebhuh’u öldürdüğünü açıkladı ve onu "Hamas'ın iç güvenliğine yönelik operasyonların başı" olarak tanımladı.

Kaynaklar Al Jazeera'ya Tuğgeneral el Mebhuh’un Şerid’teki polis operasyonlarından sorumlu olduğunu ve yardımların Kuzey Gazze Şeridi'ne girişini denetlediğini söyledi.

Amerika'yı Afrika’daki Sahel Bölgesinden Rusya mı Çıkardı? Amerika'yı Afrika’daki Sahel Bölgesinden Rusya mı Çıkardı?

İşgal güçleri onlarca sivili de esir aldı. Şu anda onlarca Filistinlinin esarette sorguya çekildiği çoğunun da darp edildiği aktarıldı.

Daha öncesinde İsrail İşgal Ordu Radyosu, ordunun Şifa Hastanesine "günlerce planlanan" bir operasyon gerçekleştirdiğini, hastanenin kontrolünü ele geçirdiğini ve 80 kişiyi tutukladığını açıklamıştı.

İsrail işgal ordusu sözcüsü Daniel Hagari, kendi ifadesiyle "üst düzey Hamas yetkililerinin" hastanenin içinden İsrail'e saldırmak için çalıştığını söylemişti.

İşgal ordusu, Şifa Hastanesi altında Hamas komuta merkezinin bulunduğuna dair iddialarından sonra geçen Kasım ayında Şifa kompleksine geniş çaplı bir saldırı düzenlemiş ve iddialarının asılsız olduğu ortaya çıkmıştı.

İsrail, 5 ayı aşkın bir fazla bir süredir Gazze Şeridi'nde yıkıcı bir savaş yürütüyor ve çoğu çocuk ve kadın olmak üzere on binlerce kişinin şehit olmasına ve yaralanmasına neden oldu. Ayrıca uluslararası örgütlerin özellikle Gazze Şeridi'nin kuzeyinde kıtlık uyarılarına rağmen işgal yardımların girişini engelliyor.

İşgalci İsrail'in Kayıpları

Öte yandan İsrail ordusu, 7 Ekim'deki Aksa Tufanı Harekatı'ndan bu yana yaralanan asker ve subay sayısına ilişkin bir güncelleme yayınlayarak, İsrail'in Gazze'ye yönelik kara saldırısının başlamasından bu yana 1.482'si olmak üzere toplamda 3.082 askerin yaralandığını duyurdu. .

Halihazırda Gazze'deki çatışmalarda yaralanan 296 İsrail askerinin tedavisi sürüyor ve bunlardan 26'sı ağır, 204'ü ise orta yaralı.

İsrail ordusunun verilerine göre 7 Ekim'den bu yana toplamda 485 asker ağır yaralandı.

Operasyonel olaylarda 39 İsrail askeri öldürüldü; bunların 20'si dost ateşiydi.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.

Editör: Yusuf Yusmar