Moskova Neden Taliban'ı Terör Örgütü Listesinden Çıkarmaya Karar Verdi? Moskova Neden Taliban'ı Terör Örgütü Listesinden Çıkarmaya Karar Verdi?

Muslim Port Haber Merkezi

İngiliz Prens Harry de Batı vahşetinin ortağı olduğunu itiraf etti: Afganistan'da 25 kişiyi öldürdüm!

İngiliz Kraliyetinden ABD'de yaşayan Prens Harry, 10 Ocak'ta yayımlanacak kitabında, Afganistan'daki görevi sırasında 25 kişiyi öldürdüğünü ve bundan utanç duymadığını belirtti.

"Harry, İşgal Güçlerinin Yaşattığı Travmanın Ufak Bir Örneği"

Taliban'dan Prens Herry'nin sözlerine tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulkahar Belhi:

'Afganistan'ın Batılı güçler tarafından işgali insanlık tarihi açısından gerçekten iğrenç bir durumdur ve Prens Harry'nin bu yorumları masumları hesapsızca katleden işgal güçlerinin elinde Afgan halkının yaşadığı travmanın ufak bir örneğidir' ifadelerini kullandı.

İlk olarak İspanya'da yayınlanan kitapta yer alan bir bölümde Prens Harry, 'Beni gururlandıran bir istatistik değildi ama utandırmadı da. Kendimi savaşın ve o karmaşanın içinde bulduğumda o 25 kişiyi insan olarak düşünmedim. Onlar iyi insanları öldürmeden önce satranç tahtasından atılan piyon şeklindeki kötü insanlardı' ifadelerini kullanıyor.

Amerika ve İngiltere'nin başını çektiği işgal sırasında, Prens Harry 2007-2008 ve 2012 yıllarında iki kez yardımcı helikopter pilotu olarak Afganistan'da görev yapmıştı.