İsrail ordusu, genişleyen insansız hava araçları (İHA) filosuna Hint yapımı Hermes 900 insansız hava araçlarını dahil etmeye hazırlanıyor. Uzmanlar, bu hamlenin Hindistan'ı İsrail'in Gazze savaşına daha da dahil edeceğini söylüyor. Hint haber kanalı TV9 Hindi 7 Şubat'ta Hindistan'ın güney merkezindeki Haydarabad şehrinde üretilen insansız hava araçlarının "İsrail'in Gazze savaşındaki ihtiyaçlarını" karşılamaya yardımcı olacağını bildirdi.

REFAH'A BİR BOMBA DA HİNDİSTAN'DAN

Hermes 900 insansız hava aracının teslimi, İsrail'in hava saldırılarının Refah'a darbe vurduğu ve Filistinlilerin yoğun kalabalık kentsel alana büyük bir saldırıya hazırlandığı bir dönemde gerçekleşti. Savunma analistleri, insansız hava araçlarının Gazze'ye yönelik devam eden saldırıları sırasında İsrail ordusunun temel dayanak noktalarından biri olduğunu, bunların istihbarat sağlamanın yanı sıra Filistinli sivillere ve evlere yönelik saldırılar gerçekleştirmek için de kullanıldığını söylüyor.

KATİL DRONE GAZZE SEMALARINDA UÇACAK

Pakistan'da Mevlid Kandili Etkinliğinde İntihar Saldırısı: En Az 50 Ölü Pakistan'da Mevlid Kandili Etkinliğinde İntihar Saldırısı: En Az 50 Ölü

İsrail ve ABD, gözetleme ve Hamas'ın konuşlandığı iddia edilen hedeflerine karşı operasyonlar yürütmek amacıyla işgal altındaki bölgeye insansız hava araçları konuşlandırdı. 30 saatten fazla havada kalabilen ve genellikle keşif misyonları ve hava bombardımanları da dahil olmak üzere çeşitli askeri operasyonlar için kullanılan Hermes 900 insansız hava araçları, ilk olarak 2014 yılında İsrail'in 2 bin Filistinlinin şehit edildiği ve 10 bin kişinin de yaralandığı Gazze savaşı sırasında tanıtıldı. Hermes 900 Kochav veya Star olarak da bilinen drone, o zamandan beri "orta menzilli uzun dayanıklılık" drone sınıfında altın standardı temsil ediyor. İsrail'in kullandığı dört ölümcül veya "öldürücü" insansız hava aracından biri.

2 Şubat'ta Shephard Media, İsrail'in, Hindistan'ın Adani Savunma ve Havacılık ile İsrail'in Elbit Systems ortak girişimi olan Adani-Elbit Advanced Systems India Ltd'den 20 adet Hint yapımı Hermes 900 insansız hava aracını teslim aldığını bildirdi. Her iki ülke de Hindistan yapımı insansız hava araçlarının İsrail'e transfer edildiğini açıkça kabul etmese de, Adani'deki bir kaynak The Wire'a insansız hava araçlarının aslında İsrail'e ihraç edildiğini doğruladı.

(milli gazete)