Muslim Port Haber Merkezi | Fahrettin Uras

İki taraf arasında süregelen görüşmelerin sınır boyunca süren çatışmaların alevini dindirmeye yetmediği bildirilirken çatışmalar 17. ayına girdi.

Devam eden anlaşmazlık yüzünden iki ülke de Ladak bölgesinde hakim olan dondurucu kış şartlarında askerlerini tutmaya devam edecek.

Hindistan Savunma Bakanlığı geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı açıklamada Çin tarafına 'yapıcı öneriler' sunulduğunu fakat bunların kabul edilmediğini, ileriye dönük yapıcı herhangi bir öneri de sunulmadığını belirtti.

Çin ordusu ise yaptığı açıklamada 'Hint ordusunun mantıksız ve gerçekçi olmayan istekleri müzakereleri zora sokmuştur.' İfadelerine yer verdi.

Her iki ordudan komutanlar, iki aylık bir aradan sonra pazar günü Ladak bölgesinin Çin tarafındaki Moldo'da görüşmeler için bir araya geldi.

"Cammu ve Keşmir'deki Yasadışı ve Ahlâksız Askeri İşgal Sürüyor" "Cammu ve Keşmir'deki Yasadışı ve Ahlâksız Askeri İşgal Sürüyor"

Her iki ülke de Fiili Kontrol Hattı (LAC) adı verilen fiili sınır boyunca topçu, tank ve savaş jetleri tarafından desteklenen on binlerce asker ile bölgede varlık gösteriyor.

Şubat ayından bu yana hem Hindistan hem de Çin ordusu buzul bir göl olan Pangong Tso'nun kuzey ve güney kıyılarında bulunan birliklerini geri çekseler de asker sayısını artırmaya devam ediyorlar.

Hint basınında çıkan haberlere göre, Demchok ve Depsang ovalarına da asker sevk edildi.
Pazar günkü görüşmeler Çin tarafının yaptığı asker sevkiyatının barış ortamının tehdit etmesinin gölgesinde gerçekleştirildi.

General M. M. Naravane cumartesi günü yaptığı açıklamada: 'Evet, büyük ölçekli birikimin gerçekleşmesi ve devam etmesi endişe konusu ayrıca bu tür bir birikimin sürdürülmesi için Çin tarafında paralel şekilde altyapı gelişimi sağlandı.' dedi.

Naravane açıklamasına 'Yani, onların (Çin) kalmak için orada oldukları anlamına geliyor. Tüm bu gelişmeleri yakından izliyoruz, ancak onlar kalmak için oradaysa, biz de kalmak için oradayız.' İfadelerini ekledi.

West Theatre Komutanlığı'ndan Kıdemli Albay Long Shaohua'dan yapılan Çin açıklamasında, 'Çin'in egemenliğini korumadaki kararlılığının tereddütsüz olduğu ve Çin'in Hindistan'ın durumunu yanlış değerlendirmeyeceğini umduğu' belirtildi.

Ladak'ta ileri bölgelerde sıcaklıklar ocak ayı civarında -30 Santigrat dereceye düşüyor. Her iki taraftan askerler bu dönemde daha sıcak olan iç kesimlere geri dönerlerdi, ancak Mayıs 2020'de çatışmalar başladığından beri tartışmalı sınırın yakınında kaldılar.

Geçen yıl, tartışmalı sınır boyunca sopa, taş ve yumrukların yer aldığı Çinli askerlerle çıkan çatışmada 20 Hint askeri hayatını kaybetmişti. Çin dört asker kaybettiğini aktardı.
Geçen yıl başlayan anlaşmazlıklardan bu yana Çinliler, birliklerinin kış aylarında kalmaları için Ladakh'ın doğusundaki LAC boyunca düzinelerce hava koşullarına dayanıklı yapı inşa etti. Yeni helikopter pistleri, uçak pistlerinin genişletilmesi, yeni kışlalar, yeni karadan havaya füze sahaları ve radar konumları da Hint medyası tarafından görüntülenmişti.