İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye ve İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad En-Nehhale ile her iki liderin beraberindeki heyetler İran’ın başkenti Tahran’da bir araya gelerek, işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne açtığı savaşla ilgili son gelişmeleri ele aldı.

Hamas Amerika’nın Filistin’in BM Üyeliğiyle İlgili Tasarıyı Veto Etmesini Kınadı Hamas Amerika’nın Filistin’in BM Üyeliğiyle İlgili Tasarıyı Veto Etmesini Kınadı

Hamas ve İslami Cihad liderleri çağdaş tarihte eşi ve benzeri görülmemiş bir soykırım savaşı karşısında Filistin halkının gösterdiği direnişe ve işgal güçlerine ağır kayıplar verdiren Filistinli grupların kahramanlığına övgüde bulundu.

Heniyye ve En-Nehhale, savaşı sona erdirmek için harcanan çabaları da görüşerek, dolaylı görüşmelerin başarısının dört koşula bağlı olduğunu ifade etti. Hamas ve İslami Cihad liderleri, söz konusu koşulların kalıcı ateşkes, işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nden tamamen çekilmesi, yerlerinden edilen insanların dolaşım özgürlüğünün sağlanması ve esir değişimiyle birlikte Gazze Şeridi sakinlerinin ihtiyaç duyduğu insani yardımların ulaştırılması olduğunu kaydetti.

İşgalcilerin Kudüs ve Mescid-i Aksa’daki ihlalleriyle Batı Şeria’daki cinayetlere ve tutuklamalara da değinen Hamas ve İslami Cihad heyetleri, Filistin halkının işgal güçleriyle Filistin topraklarının her yanında ucu açık bir savaş içinde olduğuna işaret etti.