İslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin Toprak Günü münasebetiyle yayınladığı bildiride, Aksa Tufanı Operasyonu’nun Filistin halkının topraklarını ve kutsal değerlerini savunmak, meşru haklarını söküp almak, bağımsızlık ve mültecilerin geri dönüşü gibi hedeflerine ulaşmak için verdiği mücadelenin devamı niteliğinde olduğunu ifade etti.

Raid Salah: Bin Kızıl İnek de Kesseler Mescid-i Aksa Gerçeği Değişmeyecek Raid Salah: Bin Kızıl İnek de Kesseler Mescid-i Aksa Gerçeği Değişmeyecek

Toprak Günü’nün bu yıl Filistin halkının Gazze Şeridi’nde altı aydır kahramanca yürüttüğü Aksa Tufanı Operasyonu’na denk geldiğini belirten Hamas, Aksa Tufanı şehitlerinin ruhlarının 30 Mart 1976’da ve 1948 yılında El-Müselles, El-Celil ve En-Nabab bölgelerinde şehit düşen Filistinlilerin ruhlarıyla buluştuğunu söyledi.

Toprak Günü’nün Filistin halkının mücadelesinde onurlu bir dönüm noktası olduğunu dile getiren Hamas, başta Kudüs ve Mescid-i Aksa olmak üzere tarihi Filistin topraklarını işgalden kurtarmanın ancak kapsamlı bir direnişle mümkün olacağına dikkat çekti.

Hamas, hareket üyelerinin kanlarıyla Filistin topraklarını sulayan şehitlere bağlı kalacaklarını bildirerek, Filistin direnişinin Gazze Şeridi’nde ortaya koyduğu kahramanlığa övgüde bulundu.

30 Mart 1976’da işgal yönetiminin Filistinlilerin 21 bin dönüm arazisini gasp etmesini protesto amacıyla gösteriler düzenlenmişti. 1948’de işgal edilen toprakların değişik bölgelerinde düzenlenen gösteriler esnasında çıkan çatışmalarda 6 Filistinli şehit edilmiş, çok sayıda Filistinli de yaralanmıştı.

Her yıl 30 Mart günü Filistin topraklarının bütünlüğünün yeniden gündeme getirilmesi, Siyonist devletin bir işgal devleti olduğunun vurgulanması ve Filistin topraklarında Siyonistlerin meşru bir haklarının olmadığının dile getirilmesi amacıyla Toprak Günü olarak kutlanmaktadır.