Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, işgalin Gazze Şeridi'nde hayatın devam etmesini engellediğini, Şifa Hastanesini ve polis memurlarını hedef alarak kaosu yaymaya çalıştığını ayrıca işgal liderlerinin şu anda ateşkes için yürütülen müzakereleri sabote etmeye çalıştığını söyledi.

Heniyye salı günü yayınlanan açıklamasında, "Siyonist işgal güçlerinin Şifa Hastanesine yaptıkları; düşmanın Gazze Şeridi'nde hayatın devam etmesini engellediğini ve insan yaşamının tüm dinamiklerini yok etmeye çalıştığını doğruluyor" dedi.

Heniyye "İşgalin Gazze Şeridi'ndeki polis memurlarını ve devletin idari kurumlarının üyelerini hedef alması, onun Gazze'de kaos çıkarma ve sabırlı halkımızın kanının dökülmesini sürdürme girişimini göstermektedir. Bu aynı zamanda işgal liderlerinin yürütülen müzakereleri sabote etme girişimini de yansıtmaktadır." dedi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı yaptığı açıklamada, "Bütün bunların bu suç planlarını gerçekleştirmede başarılı olamayacağını ve Hamas hareketinin halkımızın haklarına bağlı kalacağını teyit ediyoruz. Saldırının durdurulması, işgalin geri çekilmesi ve yerinden edilenlerin geri dönmesi yönündeki taleplerimiz ise açık.” ifadelerini kullandı.

Taraflar Ateşkes Görüşmeleri için Kahire'de

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Halil el-Hayye başkanlığındaki bir heyetin bugün Mısır'a gideceği kaydedildi.

Açıklamada,14 Mart'taki görüşmelerde sunulan taleplere bağlı kalındığı ve bu doğal taleplerden vazgeçilmeyeceği ifade edildi. Ayrıca Filistin halkının ve Filistin ulusal güçlerinin "kalıcı ateşkes, İsrail ordusunun Gazze'den çekilmesi, yerinden edilenlerin geri dönüşü, hareket özgürlüğü, sivillere yardım ve koruma ile ciddi bir esir takası anlaşması" şeklinde sıralanan taleplerine Hamas'ın bağlılığı teyit edildi.

Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı

ABD Başkanı Joe Biden, perşembe günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde "Gazze'de acil ateşkes sağlanması" ve "İsrail'in bu konuda ateşkese yönelik adım atması" çağrısında bulunmuştu.

ABD medyasına yansıyan haberlerde, CIA Direktörü Burns'ün Kahire'ye ziyaretinin bu hafta sonu gerçekleşmesinin beklendiği bildirilmişti.

Amerikan medyasına açıklama yapan ve ismi belirtilmeyen bir yetkili, Biden'ın Mısır ve Katar liderlerine, "ateşkes için Hamas'a baskı yapılması" çağrısı içeren birer mektup gönderdiğini ifade etmişti.

Reuters’ın İsrailli yetkililere dayandırdığı bilgiye göre ise, İsrail delegasyonuna Kahire’deki ateşkes müzakerelerine katılması için yeşil ışık verildi.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.