HAMAS yaptığı açıklamada, "Filistinliler işgale karşı çabalarını Batı Şeria genelinde sürdürecek ve özellikle kutsal Kudüs şehri ve Mescid-i Aksa yerleşkesinde Tel Aviv rejiminin suçlarıyla korkmadan yüzleşecek" ifadelerine yer verdi.

Siyonist düşmana karşı uzun vadeli savaşın sonunda işgalcilerin sınır dışı edilmesi, işgal edilen toprakların özgürleştirilmesi ve Filistinlilerin özgürlüğünün yeniden sağlanmasıyla sonuçlanacağının altını çizdi. Açıklama, İsrail ordusunun Cumartesi günü Batı Şeria'nın güneyindeki bir mülteci kampına düzenlediği ve Filistinli bir gencin ölümüyle sonuçlanan vahşi saldırısının ardından geldi. 16 yaşındaki Milad Munther Al-Ra'i, El Arroub mülteci kampına baskın düzenleyen İsrail güçleri tarafından vurularak öldürüldü.

Filistin Kızılayı Derneği (PRCS), Ra'i'nin kamptaki çatışmalar sırasında sırtından ve göğsünden vurulduğunu söyledi. Resmi Filistin haber ajansı WAFA, yerel kaynaklara dayandırarak, İsrail askerlerinin baskın sırasında bir grup genç ve çocuğa gerçek mühimmat ve zehirli göz yaşartıcı gaz kapsülleri sıktığını bildirdi.

İSRAİL BAHANELERE SARILIP KATLİAM YAPIYOR

Siyonist birlikler, rejimin "aranan" Filistinlileri gözaltına alma bahanesiyle Batı Şeria'nın çeşitli şehirlerine neredeyse her gün baskınlar düzenliyor. Baskınlar genellikle bölge sakinleriyle şiddetli çatışmalara yol açıyor. İşgal altındaki Filistin topraklarında ve Gazze'de bu yıl 200'den fazla Filistinli öldürüldü. Bu ölümlerin çoğunluğu Batı Şeria'da kaydedildi. Bu rakamlar, 2023 yılının, Birleşmiş Milletler'in ölümleri takip etmeye başladığı 2005 yılından bu yana Batı Şeria'daki Filistinliler için en ölümcül yıl olduğunu gösteriyor. Birleşmiş Milletler'e göre daha önce 2022, 33'ü reşit olmayan 150 Filistinlinin öldürüldüğü en ölümcül yıl olmuştu.

'Halkımız Üzerindeki Zulmün Son Bulması Dışında Hiçbir Şeye Razı Olmayız' 'Halkımız Üzerindeki Zulmün Son Bulması Dışında Hiçbir Şeye Razı Olmayız'

(milli gazete)

Editör: Yusuf Yusmar