Kararın Filistin devletinin haklarını ve BM’deki konumunu güçlendireceğini ifade eden Hamas, dün konuyla ilgili yayınladığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan bildiride, kararın Filistin halkının meşru haklarına kavuşması gerektiğini teyit ettiğini söyledi.

Ürdün'den Malezya'ya... Dünya İsrail'i ve Onu Destekleyen Şirketleri Boykot Ediyor Ürdün'den Malezya'ya... Dünya İsrail'i ve Onu Destekleyen Şirketleri Boykot Ediyor

Filistin halkına yönelik soykırım savaşını destekleyen ABD’ye karşı uluslararası toplumun Filistin halkının etrafında birleştiğini kaydeden Hamas, özgürlüğe susamış Filistin halkını ve kendi geleceğini belirleme hakkını desteklemek için harcanan çabaları yoğunlaştırma çağrısında bulundu.

Hamas, BMGK’yi de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek Filistin’in BM’ye tam üyeliğini kabul etmeye ve işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nde işlediği katliamları durdurmaya davet etti.

BM Genel Kurulu, Filistin’in BM üyeliğinin BMGK’de tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsünde olan Filistin’e bazı ilave haklar tanınması talep edilen karar tasarısını kabul etti.

Oylama, BM Genel Kurulu’nda düzenlenen acil oturumda yapıldı. Türkiye’nin yanı sıra 80’e yakın ülkenin ortak sunucusu olduğu karar tasarısı, 193 üyeli BM Genel Kurulu’nda 143 “evet” oyuyla kabul edildi.

Tasarı 25 “çekimser” oy aldı. Aralarında ABD, Arjantin, Papua Yeni Gine, Çekya ve Macaristan'ın bulunduğu 9 ülke “hayır” oyu kullandı.

Kararda, Filistin’in BM Şartı’nın 4’üncü maddesi uyarınca BM’ye üyelik kriterlerini yerine getirdiği ve bu nedenle BM’ye üye olarak kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.