Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Uluslararası gazeteler ve web siteleri, Gazze'deki savaşı sona erdirmeleri yönünde İsrailli yetkililere uygulanan baskıya dikkat çekerek, Gazze'deki Filistinlilere karşı işledikleri suçlardan dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından yargılanmaktan korktuklarını da belirtti.

Al-Monitor sitesi, İsrail'in "yine nefesini tuttuğunu ve İsrail hükümetinin isteksizce kabul ettiği esir takası anlaşması teklifine İslami Direniş Hareketi (Hamas) askeri lideri Yahya Sinvar'ın vereceği yanıtı dört gözle beklediğini" yazdı.

Yazar Ben Caspit de, İsrail işgal ordusunun Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'a saldırısına değinrek “İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun daha çok Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Gazze savaşındaki tutumları nedeniyle kendisi ve diğer üst düzey yetkililer hakkında hazırladığına inandığı uluslararası tutuklama emrinden endişe duyduğunu” söyledi.

Öte yandan, "Israel Today" gazetesi kimliği açıklanmayan bir siyasi yetkilinin "ABD'nin, Hamas'a İsrail'in ateşkesin sonunda savaşa geri dönmeyeceğine dair garanti vermeye yatkın olmasının, savaşın kaybedilmesine yol açacağını" söylediğini aktardı. Yetkili, Washington'un “kendisini İsrail'le daha önce hiç yaşanmamış bir çatışma rotasına sokacağı" konusunda uyardı.

Moskova Neden Taliban'ı Terör Örgütü Listesinden Çıkarmaya Karar Verdi? Moskova Neden Taliban'ı Terör Örgütü Listesinden Çıkarmaya Karar Verdi?

"İsrail Gazze'yi Askeri Koloniyi Çeviriyor"

Foreign Policy dergisi ise, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi'nin üst düzey Demokrat üyesi Adam Smith'in "İsrail, Gazze'deki savaşı yönetme şekli nedeniyle uzun vadede Demokratların desteğini kaybedecektir" sözlerini aktardı.

Smith, “İsrail'in Gazze'deki insani durumun genel stratejisini baltaladığını ve uzun vadeli güvenliğini tehlikeye attığını anlamadığını” savundu.

Axios haber sitesi tarafından yayınlanan bir makalede, genç seçmenlerin Biden’a olan ilgisizliğinin İsrail-Hamas arasındaki çatışmasını ele alış biçiminden kaynaklandığına ABD Başkanı Joe Biden'ın danışmanlarının ikna olmadığını belirterek üniversite kampüslerinde artan protestoların artık göz ardı edilemeyeceğine dikkat çekti.

Fransız Le Monde gazetesi ise Kudüs muhabiri Louis Import'ın "İsrail Gazze Şeridi'ni yeniden şekillendiriyor ve İsrail işgal güçleri sınır boyunca en az bir kilometre genişliğindeki binaları sistematik olarak yıkıyor ve Gazze Şehri'ni izole eden bir askeri koridor oluşturuyor” dediği bir araştırmayı yayınladı. Araştırmada, "İsrail sağının, yıkılan Gazze şehrini kuzeyde nüfusun boşaltıldığı bir tampon bölge haline getirmeyi ya da burayı yeniden kolonileştirmeyi amaçladığı" kaydedildi.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.