Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Meşal bu konuşmayı Doha'da Hamas siyasi büro başkanı İsmail Heniy ye'nin çocukları ve torunlarının taziye evinde yaptı ve burada liderlerin halkın yanında olduğunu vurgulayarak "Safımız bir, kaderimiz bir ve bedelini hep birlikte ödeyeceğiz." dedi.

Meşal konuşmasında "Çağdaş tarih, milletimizin sömürgeciliğe karşı mücadelesinde büyük savaşlar kaydetmiştir. Ancak ben Aksa Tufanı'nın en başta süresi bakımından çağdaş tarihimizin en büyük savaşı olduğuna inanıyorum. 6 aydır devam ediyor ve bunun ne kadar süreceğini Allah bilir. İnşaallah yakında düşmanın gücü kırılacaktır." dedi.

Hamas'ın yurt dışı lideri, bunun son raunt olmadığını açıkladı ve “aksine bu daha çok, Allah'ın izniyle, Filistin'in özgürleştirilmesi ve Siyonist projenin yenilgiye uğratılması yolunda önemli bir raunttur. Tarih, 7 Ekim şafağından beri bu savaşta cani Siyonist varlığın çöküşündeki en şiddetli düşüşün yaşandığını kaydedecektir." ifadelerini kullandı.

İsrail İstihbaratının İncelenmesi; 7 Ekim Olayı İsrail İstihbaratının İncelenmesi; 7 Ekim Olayı

İsrail, Filistin direnişinin 7 Ekim 2023'te gerçekleştirdiği Aksa Tufanı operasyonundan bu yana Gazze Şeridi'nde yıkıcı bir savaş yürütüyor. Bu savaşta çoğu çocuk ve kadın olmak üzere on binlerce sivil katledildi ve yaralandı.

İşgal ordusu, 6 ay süren savaşın ardından güçlerinin çoğunu Gazze Şeridi'nden çekti ancak şu anda özellikle orta bölgedeki Nuseyrat kampına saldırılar düzenlemeye devam ediyor. Ayrıca Gazze'nin çeşitli bölgelerinden yerinden edilmiş yaklaşık 1,4 milyon Filistinlinin sığındığı güney bölgedeki Refah'ı da işgal etmeyi planlıyor.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.