Hamas, bugün Filistinli Esir Günü münasebetiyle yayınladığı bildiride, Filistin halkının ve direniş güçlerinin Aksa Tufanı Operasyonu çerçevesinde esirleri, Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı savunmak için Gazze Şeridi’nde altı ayı aşkın bir süredir işgal güçleriyle çatıştığını söyledi.

Filistinli esirleri işgal rejimi zindanlarından kurtarıp özgürlüklerine kavuşturmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirten Hamas, esirlere yönelik baskı ve işkencelerini artıran işgal güçlerinin esirlerin azmini kıramayacağını ifade etti.

DSÖ: Gazze'deki Sağlık Krizi Felaketin de Ötesinde DSÖ: Gazze'deki Sağlık Krizi Felaketin de Ötesinde

İşgal güçlerinin Gazze Şeridi’nden kaçırdığı esirlere sistematik olarak işkence uygulamasının savaş suçu olduğuna dikkat çeken Hamas, 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da binlerce kişinin işgal güçleri tarafından gözaltına alındığını ve esirlerin hayatından işgal yönetiminin sorumlu olduğunu bildirdi.

Hamas, Filistin halkını ve direniş gruplarını esirlerle dayanışma için güçlerini birleştirmeye çağırırken, Arap halkları ve Müslümanlar ile dünyanın özgür insanlarından da işgal rejimi zindanlarında tutulan esirlere destek için harekete geçmelerini istedi.