MuslimPort Haber Merkezi | Bekir Şirin

Libya’da ateşkes imzalanmasına dair görüşmek amacıyla Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter masadan kalktı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter’in, ateşkes görüşmelerinin ardından oluşturulan anlaşmayı imzalamadan başkent Moskova'dan ayrıldığını açıkladı.

Propaganda: Ülkeler Diplomatik Sistemlerini Kurmak için İletişimi Nasıl Kullanıyor? Propaganda: Ülkeler Diplomatik Sistemlerini Kurmak için İletişimi Nasıl Kullanıyor?

Hafter'in Masadan Kalkması Sonrası Süreçte Neler Yaşanabilir?

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter’in, ateşkes görüşmelerinin ardından oluşturulan anlaşmayı imzalamaması dünya kamuoyunun gündemine oturdu. Hafter’in söz konusu anlaşmayı imzalamayışı sonrası Libya’daki sürecin nasıl gelişeceği merak ediliyor.


Yılmaz: Hafter Şu Anda Kazanan Tarafta

Prof. Dr. Sait Yılmaz, Hafter’in, ateşkes anlaşmasını imzalamamasının ne anlama geldiğine dair konuştu. Hafter’in şu an kazanan tarafta olduğunu söyleyen Yılmaz, “Hafter, savaşı kazanacağını düşündüğü için masaya oturmak istemiyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Yılmaz önümüzdeki sürece dair ise “Hafter kazanımlarını arttırıp masaya daha güçlü gelmek isteyecektir” dedi.

Bağcı: Bundan Sonraki Süreç Hafter İle Rusya Arasındaki Görüşmelere Bağlı

Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Libya’ya dair yaşanan son gelişmeleri değerlendirirken Hafter’in iktidarı paylaşmak niyetinde olmadığını dile getirdi.

Türkiye’nin tarafları masaya getirerek doğru bir yol izlediğini de kaydeden Bağcı, “Bence bundan sonraki süreç Hafter ile Rusya arasındaki görüşmelere bağlı.” dedi.

Prof. Dr. Bağcı, Libya’daki krizin çözümü amacıyla hafta sonu Almanya’da gerçekleşecek olan Berlin Konferansı’na da dikkat çekti. Bağcı, “Hafta sonu Berlin'de gerçekleşecek zirveyi beklemek lazım. Berlin'deki zirveden çıkacak sonuca göre Hafter'in nasıl davranacağını görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Erol: Mısır'ın Oynayacağı Rol Oldukça Önemli

Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Libya’ya dair yaşanan gelişmelerde Türkiye ve Rusya’nın oynadığı role dikkat çekti. Türkiye ile Rusya'nın saha ve masada anlaştığını kaydeden Prof. Dr. Erol, Türkiye ve Rusya’nın Libya’da Suriye’dekine benzer bir mekanizma işletebileceğini söyledi.

“Türkiye ve Rusya'nın bölgede aldığı inisiyatif destek alarak devam ederse Hafter daha fazla dayanamayacaktır ve buna destek verecektir.” diyen Erol, bu noktada Mısır’ın oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Mısır ile Rusya arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da geliştiğini belirtti. Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin önümüzdeki süreçte gelişebileceğini de ifade eden Erol, “Mısır'ın oynayacağı rol Libya, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu temelli gelişmelerde önemli olacak” dedi.