Gazze’de 7 Ekim’den bu yana soykırım yapan İsrail, katliamlarını perdelemek için yeni bir adım attı. İsrail rejimi, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze’yi şimdi de tamamen dünyadan soyutlamak istiyor. İnternet sistemi Starlink’in sahibi Elon Musk ile Tel Aviv’de görüşen İsrail rejimi, Gazze Şeridi’ne uydu interneti sağlamaması konusunda anlaştı. Abluka altındaki Gazze’de sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri tamamen kesilmiş, iletişim Starlink uydu internet sistemi ile karşılanıyordu.

GAZZE’NİN DÜNYA İLE BAĞLARI TAMAMEN KOPARILACAK

İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi, ABD’li milyarder Elon Musk ile sahibi olduğu uydu internet sistemi Starlink’in, Tel Aviv’in onayı olmadan abluka altındaki Gazze Şeridi’ne uydu interneti sağlamaması konusunda prensipte anlaştıklarını duyurdu. İletişim Bakanı Karhi, konuya ilişkin X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı açıklamada, “Elon Musk, İletişim Bakanlığımız ile önemli bir ön anlaşmaya vardığınız için sizi tebrik ediyorum. Sonuç olarak Starlink uydu internet sistemi, İletişim Bakanlığının onayı olmadan İsrail’de çalıştırılamaz. Gazze Şeridi de buna dâhildir” ifadelerini kullandı.

İsrail, 18 Ekim’de Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi ile uydu internet sistemi STARLINK kullanımı için görüşmelere başladıklarını açıklamıştı.

Elon Musk, Gazze’ye uydu bağlantısı desteği sunacağını duyurmuştu

UNRWA: İşgalcilerin Saldırıları Yüzünden 1 Milyon Kişi Refah'tan Göç Etmeye Zorlandı UNRWA: İşgalcilerin Saldırıları Yüzünden 1 Milyon Kişi Refah'tan Göç Etmeye Zorlandı

İsrail’in, abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetlerini tamamen kesmesinin ardından X sosyal medya platformundaki yüzlerce kullanıcı, insani yardım koordinasyonu için Starlink uydu sisteminin hizmete sunulmasını talep etmişti.

Bunun üzerine Musk, 28 Ekim’de X’ten yaptığı açıklamada, sahibi olduğu Starlink uydu internet sistemi firmasının Gazze Şeridi’ndeki tanınmış uluslararası yardım kuruluşlarına bağlantı hizmeti sunacağını duyurmuştu. Musk, İsrail İletişim Bakanı Karhi’nin sözlerine ilişkin henüz bir açıklama yapmazken İsrail rejimi, Tesla ve SpaceX şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın uluslararası yardım kuruluşlarına Gazze Şeridi’nde internet sağlama girişimine tepki göstermişti.

Editör: Yusuf Yusmar