HAMAS yöneticilerinden Usame Hamdan, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta basın toplantısı düzenledi. Terörist İsrail'in, Gazze halkını tehcir etme planlarına karşı olduklarını ve daha önce bu planı başarısızlığa uğrattıklarını kaydeden Hamdan, İsrail'in halkı katlederek, aç ve susuz bırakarak bu yöndeki çalışmalarına devam ettiğini, ancak yine de başarısız olacaklarını dile getirdi.

Siyonistlerin Soykırım Savaşı 251'inci Gününde... Katliamlar Sürüyor Siyonistlerin Soykırım Savaşı 251'inci Gününde... Katliamlar Sürüyor

HAMAS’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının, Gazze'yi terörist İsrail askerlerine mezar edeceğini söylediğini ve bu vaadini yerine getirdiğini söyleyen Hamdan, İsrail askerlerinin ölü, yaralı, engelli ya da akıl hastası olarak ülkelerine geri döndüklerini aktardı.

İsrail'in savaş için belirlediği hiçbir hedefi gerçekleştiremediğine değinen Hamdan, savaş sona ermeden ve direniş güçlerinin şartları kabul edilmeden esir takası müzakeresi olmayacağını yineledi.

Gazze'de savaş sonrası geçiş dönemi ve yönetimiyle ilgili de konuşan Hamdan, "Bu yalnızca Filistin halkının karar vereceği bir meseledir. HAMAS, hiç kimsenin buna müdahil olmasına ya da bu konuda bir dayatmada bulunmasına izin vermeyecektir" ifadesini kullandı.

“ABD YÖNETİMİ DÜRÜST DEĞİL”

Terörün hamisi ABD yönetiminin, İsrail ordusunu güya sivil ölümlerini azaltmaya teşvik etmesine de göndermede bulunan Hamdan, "Washington yönetimi bu konuda dürüst olsaydı Tel Aviv yönetimine yaptığı askeri sevkiyatı durdururdu" dedi. İsrail çetebaşı Binyamin Netanyahu daha önce pek çok defa yaptığı açıklamada, savaşın hedefinin HAMAS’ı yok etmek olduğunu ve Gazze'de savaş sonrasında " bir Filistin yönetimi"nin iş başında olmasına karşı olduğunu dile getirmişti.

HAMAS’TAN TÜM DÜNYAYA 3 GÜNLÜK BOYUNCA KİTLESEL ÇAĞRI

HAMAS hareketi ayrıca, Gazze'ye destek olmak ve İsrail'in sivillere dönük işlediği katliamları kınamak için tüm dünyada 3 gün boyunca kitlesel gösteri düzenlenmesi çağrısı yaptı. HAMAS tarafından yapılan yazılı açıklamada, İslâm ve Arap ülkelerinin yanı sıra dünyadaki tüm özgür insanlara seslenildi.

Açıklamada, Gazze'ye destek olmak, kadın ve çocuklara karşı işlenen suçları ve ABD ile Batı'nın soykırım savaşına verdiği desteği kınamak için üç gün boyunca tarihlerinde kitlesel gösteriler düzenlenmesi istendi. HAMAS’ın açıklamasında, bu günlerde her türlü protesto şeklinin kullanılması ve Gazze'deki savaş duruncaya kadar da tüm dünyada bu protesto hareketinin sürmesi talep edildi.

(milli gazete)

Editör: Yusuf Yusmar