Normalde banka hesabına yatırılan maaşını kullanmak amacıyla, adeta samanlıkta iğne arar gibi nakit hesabındaki paraları kullanmak için nakit akışı sağlamaya çalıştı ama başarılı olamadı. 

Hamas: Batı Şeria’daki Direnişimiz Devam Edecek Hamas: Batı Şeria’daki Direnişimiz Devam Edecek

Bu durum sadece Ahmed Yusuf'un değil Gazze bölgesinde yaşayan binlerce memurun, kamu görevlisinin ve maaşları banka hesaplarına yatırılan başka kişilerin yaşadığı sorundu. Çünkü siyonist işgal rejiminin ve küresel emperyalizmin Gazze ahalisine işkence etmek, onları açlığa ve felakete mahkum etmek amacıyla başvurduğu bir yeni uygulama da bölgede banka hesapları arasındaki nakit akışının durdurulmasıydı. 

Ahmed Yusuf, Filistin Enformasyon Merkezi'ne yaptığı açıklamada kendisinin maaşının her ay banka hesabına yatırıldığını ancak sistemin nakit akışını durdurması sebebiyle onu kullanamadığını, bunun da geçimini sürdürmesinin önünde ciddi zorluklar çıkmasına neden olduğunu dile getirdi. 

Aslında nakit akışının engellenmesi siyonist işgal rejiminin Gazze ahalisine geçim konusunda büyük zorluklar çıkarmak amacıyla başvurduğu uygulamalardan biri. Yani siyonist işgal rejiminin ve ona destek veren küresel emperyalizmin Gazze ahalisine yönelik "aç bırakma" politikasının bir parçası niteliğinde. Yani "aç bırakma" politikası sadece gıda malzemeleri taşıyan yardım tırlarının içeri girmesinin engellenmesi suretiyle değil, insanların geçim kaynakları olan gelirlerini güncel sisteme göre kullanmalarının engellenmesi suretiyle de uygulanıyor. Bu itibarla insanların gelir kaynaklarının dondurulması, kullanılmasına engel olunması anlamına gelen bu uygulama siyonist vahşetin iğrenç yüzünün bir başka göstergesi. 

Nasıl elektriklerin kesilmesi suretiyle elektrikle çalışan tüm aletler kullanılamaz hale getiriliyor, internet ve mobil ağının kesilmesi suretiyle insanların birbirleriyle irtibatı engelleniyorsa, nakit akışının durdurulması suretiyle de insanların hesaplarına yatırılan maaşları da dondurularak kullanılamaz hale getiriliyor ve insanlar adeta meteliksiz kalıyorlar. Çünkü o durumda ne paralarını bir yere havale edebiliyorlar, ne ATM'den para çekebiliyorlar, ne kartlarıyla ödeme yapabiliyorlar, ne de kendi hesaplarından ödemeleri gereken bir şeyi ödeyebiliyorlar.