Muslim Port Haber Merkezi

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nden oluşan G7 zirvesinin ardından cılız bir açıklama yapıldı. Uygur Hareketi, Çin hükümetinin baskıcı rejimi altında acı çekmeye devam eden milyonlarca Uygur ve Tibetli'ye cesaret kırıcı bir mesaj verdiğini belirtti.

G7 liderleri zirvesi sonuç bildirisi, "Zorla çalıştırmanın bizim için büyük endişe kaynağı olduğu Tibet ve Sincan da dahil olmak üzere Çin'deki insan hakları durumuyla ilgili endişelerimizi dile getirmeye devam edeceğiz." şeklindeydi. 

Uygur hareketi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Konunun kabulünü görmek cesaret verici olsa da, bu açıklama devam eden Uygur soykırımını ele almak için yetersiz ihtiyaç ve duyulan güçlü ve kararlı eylem beklentimizin çok gerisinde kalıyor.” dedi.

dogu-turkistan-1

“Uygurların Kelimelere Değil Eyleme İhtiyacı Var”

Uygur hareketi başkanı Rushan Abbas, G7 açıklamasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek, "G7 liderlerinin açıklaması, Doğu Türkistan'da meydana gelen ciddi insan hakları ihlallerini ele almada gerçek bağlılığı ve kararlılığı göstermek için kaçırılmış bir fırsattır. Endişeleri tek başına dile getirmek, devam eden zulümleri durdurmayacak veya mağdurlara adalet getirmeyecektir. Uygurların kelimelere değil kararlı eyleme ihtiyacı var.” dedi.

Abbas sözlerine şu şekilde devam etti: 
“Zorla çalıştırma sadece büyük bir endişe değil; Çin'in fabrikalarında, tarlalarında ve gözaltı kamplarında sömürücü uygulamalara maruz kalan milyonlarca Uygur için korkunç bir gerçektir. G7 liderleri, retoriğin ötesine geçmeli ve Uygur zorla çalıştırmaya katılan veya Uygur'dan yararlanan şirketlerin ve hükümetlerin sorumlu tutulmasını sağlamak için kararlı adımlar atmalıdır."

Uygur hareketi yaptığı açıklamada, “acilen G7 liderlerini siyasi duruşların ve boş söylemlerin üzerine çıkmaya ve hedeflenen yaptırımları uygulamak, zorla çalıştırılarak üretilen mallara ithalat yasakları uygulamak ve Uygur soykırımı hakkında sağlam soruşturmalar başlatmak da dahil olmak üzere somut adımlar atmaya çağırıyor.” dedi. 

“Uluslararası toplumun Çin'in ağır insan hakları ihlalleri karşısında birlik ve kararlı durması zorunludur” diyen Uygur Hareketi, “G7 liderleri, Uygurların soykırımının acil ve önemli eylem gerektirdiğini kabul etmelidir” diyerek eyleme geçmenin önemini vurguladı.

Malezya İsrail Gemilerinin Limanlarına Demirlemesini Yasakladı Malezya İsrail Gemilerinin Limanlarına Demirlemesini Yasakladı

Uygur Hareketi açıklamasının sonun ise şu ifadelere yer verdi:

Çin rejiminin uluslararası taahhütlerini yerine getirmeye teşvik etme umuduyla zayıf ifadelerin ve sembolik jestlerin zamanı çoktan geride kaldı. Uygur hareketi, adaleti sağlamak ve acıyı sona erdirmek için G7'den ve küresel topluluktan hızlı ve kararlı eylem talep ediyor.