Avrupa’da laiklik adı altında İslâm’a en çok düşmanlık edilen ülkelerin başında gelen ve okullarda başörtüsü takmanın yasak olduğu Fransa’da, bu kez de uzun elbise “abaya” giyilmesinin yasaklanması gündemde. Eğitim bakanı ve Nice belediye başkanı ise bazı okullarda Müslüman öğrencilerin teneffüslerde namaz kıldığını ve bunun “kabul edilemez” olduğunu açıkladı.

Fransa’da genç kızların okullarda giydiği uzun elbise “abaya”lar, dini bir kıyafet olduğu gerekçesiyle (!) yasaklanabilir. Fransa’da kızların okulda giydiği “abaya” olarak adlandırılan uzun elbisenin dini simge olup olmadığı tartışılıyor. Ülkede hâlihazırda ilk ve orta dereceli okullarda başörtüsü takmak yasak.

Le Parisien gazetesi, 7 Haziran’da sırtı dönük başörtülü genç kızın fotoğrafını “Laiklik… Okul, abaya sorunuyla karşı karşıya” başlığıyla manşete taşıdı. Gazetede, bu konuya ilişkin “Cumhuriyet okuluna meydan okuyan elbise” başlığıyla ele alınan haberde, abayanın Müslüman kızlar arasında yaygınlaştığı iddia edildi.

UZUN ELBİSEDEN KORKAN AVRUPALI

Fransız BFMTV kanalı, aynı gün ülkedeki Müslüman kızların, okula girerken yasak olduğu için başörtüsünü çıkardığı anların görüntülerini bulanıklaştırarak servis etti. “Okulda abayalar yasaklanmalı mı?” sorusu, günlerdir yerel basında ve sosyal medyada tartışılıyor.

Fransa’daki  okullarda geçen ay laiklik prensibine karşı ihlallerin sayısının 438 olduğu kaydedilen haberde, bunların yarısının, dini simgeler ve kıyafetler nedeniyle gerçekleştiği ifade edildi. Haberde, abayanın dini elbise olmadığı ve bu giysinin güya Selefiler tarafından teşvik edildiği savunuldu.

Fransa'da genç kızların okullarda giydiği uzun elbise "abaya"lar, dini bir kıyafet olduğu gerekçesiyle (!) yasaklanabilir. Fransa'da kızların okulda giydiği "abaya" olarak adlandırılan uzun elbisenin dini simge olup olmadığı tartışılıyor. Ülkede halihazırda ilk ve orta dereceli okullarda başörtüsü takmak yasak.

Le Parisien gazetesi, 7 Haziran'da sırtı dönük başörtülü genç kızın fotoğrafını "Laiklik… Okul, abaya sorunuyla karşı karşıya" başlığıyla manşete taşıdı. Gazetede, bu konuya ilişkin "Cumhuriyet okuluna meydan okuyan elbise" başlığıyla ele alınan haberde, abayanın Müslüman kızlar arasında yaygınlaştığı iddia edildi.

Okullarda geçen ay laiklik prensibine (!) karşı ihlallerin sayısının 438 olduğu kaydedilen haberde, bunların yarısının, dini simgeler ve kıyafetler nedeniyle gerçekleştiği ifade edildi. Haberde, abayanın dini elbise olmadığı ve bu giysinin güya Selefiler tarafından teşvik edildiği savunuldu.

Fransız BFMTV kanalı, aynı gün ülkedeki Müslüman kızların, okula girerken yasak olduğu için başörtüsünü çıkardığı anların görüntülerini bulanıklaştırarak servis etti. "Okulda abayalar yasaklanmalı mı?" sorusu günlerdir yerel basında ve sosyal medyada tartışılıyor.

Fransa İslâm Konseyi (CFCM), yaptığı yazılı açıklamada, abayanın İslami simge olmadığını vurguladı.

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partili Meclis Grup Başkan Vekili Mathilde Panot, Twitter'dan Le Parisien'in manşetine şu ifadelerle tepki verdi: "Eşi benzeri görülmemiş bir sosyal krizden, (Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron yönetimindeki özgürlüklere yönelik büyük saldırıdan, çok erken bir kuraklıktan geçiyoruz ve bir gıda krizi yaklaşıyor. Ancak Le Parisien Müslüman kadınların kıyafetlerini ön sayfasına taşıyor."

Rusya, İsrail'in Dibine Kadar Girdi! Rusya, İsrail'in Dibine Kadar Girdi!

Panot, Müslüman karşıtlığının, özellikle de kadınlara yönelik olduğunda birçok gazete için çok sattırdığını belirtti. LFI Milletvekili David Guiraud, geçen hafta konuk olduğu BFMTV'de, devletin "bir giysinin dini olup olmadığına" karar vermeye yetkisi olmadığını ve Müslüman olmayan kişilerin de abaya giydiğini kaydetti.

İSLÂMİ GİYİM YASAK!

Laik Fransa’da ilk kez Ekim 1989'da, 3 orta okul öğrencisi başörtüsünü çıkarmayı reddettiği için okuldan atılmıştı. Bu olay "Creil başörtüsü meseleleri" olarak ülkenin siyasi literatürüne girdi.

"Başörtü meselesi" uzun yıllardır ülkede tartışılan konu haline gelirken 2004'te ilk ve orta dereceli tüm kamu okullarında dini simgelerin kullanımı yasaklandı. Adı geçen dini simgeler "başörtüsünü" de kapsarken bu yasak özellikle başörtü takan Müslüman kızları ve sarık takan Sih erkekleri etkiledi.

Fransa'da 2015'te ise uzun siyah etek giyen 15 yaşındaki bir kızın okula alınmaması ülkede gündem olmuştu.

ŞEYTANLAR NAMAZDAN RAHATSIZ OLUYOR!

Ayrıca Fransa'da okullarda öğrencilerin namaz kılmasının laikliği tehlikeye attığı (!) tartışılıyor. Fransa Eğitim Bakanı Pap Ndiaye ve Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi ortak yazılı açıklamasında, Nice kentindeki 3 ilkokul, 1 lise ve 1 ortaokulda "laiklik" prensibine karşı ciddi ihlaller yapıldığı ve okulda öğle molasında bazı öğrencilerin namaz kıldığı belirtildi. Söz konusu çocukların ailelerinin okul müdürleri tarafından çağrıldığı aktarılan açıklamada, bu tür davranışların kabul edilemez (!) olduğu değerlendirmesine yer verildi. Açıklamada, bu konuya ilişkin soruşturma başlatıldığı bildirildi.

(milligazete)

Editör: Salih Eser