Muslim Port Haber Merkezi

I. GİRİŞ

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF), Kasım 2021'de Etiyopya Ulusal Savunma Gücü'nün (ENDF) kuzey komutanlığını pusuya düşürdüğünden, federal hükümet ile TPLF arasında savaş patlak verdi. 28 Haziran 2021'de Etiyopya Hükümeti, Tigray halkına mola vermek ve tarım mevsiminden yararlanmak amacıyla Tek Taraflı Ateşkes ilan etti. Ne yazık ki, TPLF karşılık veremedi. Bu grup, komşu Afar ve Wollo bölgelerinde yeni saldırılar başlatmayı seçti. O dönemde Etiyopya hükümeti işgal altındaki Afar ve wollo bölgelerini koruyamadı. Bölgedeki bazı insanlar evlerini, topraklarını ve ailelerini tam silahlı TPLF'den korumaya çalışıyorlardı ve özellikle kadın, çocuk ve yaşlıların bir kısmı başka bölgelerde yerinden edilmişti.

İsrail Zindanlarındaki Filistinlilerin Durumu Nasıl? Ölüme mi Terk Ediliyorlar? İsrail Zindanlarındaki Filistinlilerin Durumu Nasıl? Ölüme mi Terk Ediliyorlar?

II. AFAR VE WOLLO NEDEN SAVAŞIN HEDEFİYDİ?

Afar Bölgesi, Etiyopya'nın kuzeydoğusundaki bölgesel bir eyalettir. Etiyopya Merkez İstatistik Kurumu'nun (CSA) 2017 projeksiyonlarına göre, Afar Bölgesel Eyaleti 1.812.002 nüfusa sahiptir. Wollo, Amhara bölgesindeki güney Wollo ve Kuzey Wollo olmak üzere iki bölgeyi ifade etmek için yaygın olarak kullanılır. Etiyopya Merkez İstatistik Kurumu (CSA) tarafından yürütülen 2007 Nüfus Sayımı'na göre, Güney Wollo ve Kuzey Wollo Bölgeleri sırasıyla 2.518.862 ve 1.500.303 toplam nüfusa sahiptir. Afar bölgesi nüfusunun neredeyse %99'u Müslümandır. Wollo, ağırlıklı olarak Müslüman bir nüfustur ve Etiyopya'da İslami bilginin yayılmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Müslüman alimler bazen Wollo'yu Etiyopya'nın Azhar'ı olarak adlandırırlar. Çünkü o, Etiyopya'daki İslami bilginin kaynağıydı.

Afar ve Wollo'nun savaşta hedef alınmasının beklenen ana nedenleri, birinci, bölgelerin nüfusu ağırlıklı olarak Müslüman olmaları ve TPLF'nin Müslümanlara olan nefreti, ve ikincisi, bu bölgeleri insani yardım adına batı mesionerilerinin hedefi haline getirmeleridir.

III. SAVAŞIN İŞGAL ALANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Savaş, Wollo ve Afar bölgelerinde milyonlarca masum sivili geçim kaynaklarının ve evlerinin dışında bıraktı. Son zamanlarda, Amhara bölgesi yetkilileri bölgedeki savaştan etkilenen bölgeleri yeniden inşa etmenin 30 yıldan fazla süreceğini açıkladı. Tarım Bakanlığı ayrıca Wollo bölgelerindeki temel hizmetleri eski haline getirmek için yarım milyar dolar gerektiğini tahmin ediyor.

Genel olarak, Afar ve Wollo halklarına karşı işlenen mezalimler aşağıdaki gibidir.

  1. Milyonlarca Sivil Evlerinden Göç Etmek Zorunda Kaldi

7 Aralık 2021 tarihli Başbakanlık Ofisi basın açıklamasına göre, TPLF'nin saldırganlığı sonucunda yaklaşık iki milyon kişi Wollo ve Afar bölgesinden yerinden edildi.

  1. Binlerce Sivil Öldürüldü ve Yaraladı

Savaş alanında öldürülen sivillerin sayısı resmi açıklama olmasa da TPLF askerleri kontrol ettikleri bölgelerde binlerce sivili öldürdü.

  1. Binlerce Kadın Tecavüze Uğradı

Birçok kadın sosyal izolasyon korkusuyla tecavüze uğradığını söylemese de, savaş alanında binlerce kadın tecavüze uğradığını ortaya çıkmaya başladı.

  1. Yol, Köprü, Su Hattı, Elektrik, Telekom Gibi Altyapılar Tahrip Edildi

Wollo'de yaklaşık 6 milyar USD değerinde altyapı tahrip edildi.

  1. Sağlik Merkezleri Yikildi

Birçoğu wollodan olup, sadece Amhara bölgesinde, 40 hastanesi, 453 sağlık Merkezi, 1850 devlet klinkler, 488 özel klinik, 4 kan Bankası, 1 ilaç fabrikasi ve Afar bölgesinde 75 sağlık Merkezi buyuk hasar görmuş.