Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Brik, Maariv gazetesinde, "Bu kadar çok insana uzun süre yalan söyleyemezsiniz" ve "Gazze Şeridi'nde ve Lübnan'da Hizbullah'a karşı yaşananlar er ya da geç yüzümüzde patlayacak ve o zaman gerçek tüm sırlarıyla ortaya çıkacaktır." ifadesini kullandı.

Brik, İsrail iç cephesinin “Gazze Şeridi'nde devam eden savaştan binlerce kat daha zor ve tehlikeli olacak bölgesel bir savaşa hazırlıklı olmadığını” vurguladı.

İsrail işgal ordusunun Gazze Şeridi'nde karşılaştığı duruma ilişkin Brik, “Her gün askerlerimiz öldürülüyor, bubi tuzaklı evlere denetim yapılmadan girdiklerinde tuzak ve patlayıcılarla öldürülüyor ya da ağır yaralanıyorlar, girmeden önce gerekli önlemleri almıyorlar."

Brik, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin orduda bir dizi atama yapmasını eleştirerek kendi ifadesiyle "gerçeklikten koptuğunu, uzun zaman önce sahanın kontrolünü kaybettiğini ve kendi tarzında albaylar ve teğmenler atamaya başladığını” söyledi.

İsrailli Komutan: Gelecek Daha Kötü

Yizhak Brik’a göre, albayları ve dekanları atadıklarını ki bunların bazılarının (geçen 7 Ekim ve sonrasında) yaşananların doğrudan sorumluluğunu taşıdığını ve ona göre bunun amacı "İsrail'in kuruluşunun 75 yılı boyunca yaşanan en büyük felakete" neden olan miraslarını koruması için yapıldığını ileri sürdü.

Brik, siyasi ve askeri düzeyde bu şekilde devam edilmesi halinde, "Kendimizi Gazze Şeridi'ne saldırı başlamadan önceki durumdan çok daha kötü bir durumda bulacağız hatta elde ettiğimiz başarıları da kaybedeceğiz. Savaşın iki hedefine ise ulaşamayacağız: Hamas'ı devirmek ve kaçırılanları iade etmek."

Brik, "Hamas'la savaşı kaybettik ayrıca dünyanın her yerindeki müttefiklerimizi de şaşırtıcı bir hızla kaybediyoruz. Hamas'ı tamamen ortadan kaldırma hedefi artık gündemden kaldırıldı ve kaçırılan insanları henüz hiç canlı olarak geri döndüremedik. "dedi.

Eski general, İsrailli liderlerin alkışladığı manevra(Gazze Şeridi'ne kara saldırısı) ile ilgili olarak da “testleri geçemediğini ve herkesin umduğu sonuca ulaşamadığını” dedi.

Sudan Ekonomisi Savaşla Geçen Bir Yılda Durma Noktasına Geldi Sudan Ekonomisi Savaşla Geçen Bir Yılda Durma Noktasına Geldi

Gazze'ye kara saldırısının başladığı 27 Ekim 2023'ten bu yana İsrail işgal ordusu, Gazze Şeridi'ndeki Filistinli grupların kıyasıya mücadelesiyle karşı karşıya kaldı ve bunun sonucunda büyük can ve mal kayıpları yaşadı.

İsrail işgal ordusunun verilerine göre, 7 Ekim'den bu yana savaş sonucu kendi saflarında ölenlerin sayısı 249’u kara harekâtında olmak üzere 591 subay ve askere ulaştı.

Savaşın başlangıcından bu yana 1.781'i kara saldırılarında olmak üzere toplamda 3.079 subay ve asker ise yaralandı.

İsrail, 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'nde, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere on binlerce sivilin kurban edildiği, benzeri görülmemiş bir insani felakete ve büyük altyapı yıkımına yol açan yıkıcı bir savaş yürütüyor. Bu da Tel Aviv'in soykırım suçlamasıyla Uluslararası Adalet Divanı'na çıkmasına yol açtı.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.