Ghebreyesus, Birleşmiş Miller Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) New York’taki merkezinde yaptığı konuşmada sahadaki durumu anlatmanın imkânsız olduğunu söyledi.

Hastane koridorlarının yaralılar, hastalar ve ölmek üzere olanlarla tıka basa dolu olduğunu, morgların dolup taştığını bildiren Ghebreyesus, “Anestezisiz ameliyatlar yapılıyor. On binlerce yerinden edilmiş insan hastanelere sığınıyor. Aşırı kalabalık okullara sıkışan aileler, yiyecek ve su sıkıntısı çekiyor” dedi.

İsrail’in 7 Ekim sonrası Gazze'ye yönelik geniş çaplı kuşatma ve saldırısından bu yana şimdiye kadar Gazze'de 10 bin 800’den fazla insanın öldürüldüğünü belirten Ghebreyesus, işgal ordusunun saldırılarında hayatını kaybedenlerin neredeyse yüzde 70’inin kadın ve çocuklardan oluştuğuna dikkat çekti.

Norveç'ten Soykırımcı Katil için Net Sözler: Netanyahu'yu Tutuklayacağız Norveç'ten Soykırımcı Katil için Net Sözler: Netanyahu'yu Tutuklayacağız

Gazze Şeridi’nde insanların giderek daha küçük bir alana sıkıştırıldığı için salgın hastalık riskinin de arttığını belirten Ghebreyesus, Gazze’de her gün 180’den fazla kadının doğum yaptığını, 9 bin kişinin kanser tedavisi gördüğünü; kalp, diyabet ve hipertansiyon hastası 350 bin hastanın bulunduğunu kaydetti.