İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Tugayları 2024 yılının birinci gününde, işgal altındaki Tel Aviv şehrine çok sayıda füze yağdırdıktan sonra Gazze'deki siyonist işgal güçlerine önemli kayıplar verdirmeyi başardı. Karada askerlerini ve askeri araçlarını pusuya düşürürken, havada dolaştırdığı bazı insansız hava araçlarını da düşürmeyi başardı.

Kassam Tugayları, mücahitlerinin son 48 saat içinde Gazze şehrinin Ed-Durrec ve Et-Tuffah mahallelerinde siyonist işgal güçlerinin 26 adet askeri araçlarını imha etmeyi başardıklarını duyurdu. 

Kassam Tugayları aynı zamanda mücahitlerinin Ed-Durrec ve Et-Tuffah mahallelerinde işgal güçlerine karşı kahramanca mücadele etmelerinin ve çarpışmalarının video görüntülerini de yayınladı. 

Kassam Tugayları askeri bildirisinde mücahitlerinin, Et-Tuffah Mahallesi'nde işgal güçlerinin bir binaya giren özel bir birliğini TBG füzesiyle vurmayı başardığını açıkladı. 

Son 24 Saat İçinde 21'i Gazze'de Olmak Üzere 26 İşgalci Asker Yaralandı Son 24 Saat İçinde 21'i Gazze'de Olmak Üzere 26 İşgalci Asker Yaralandı

Askeri bildirisinde aynı zamanda Beyti Hanun kasabasında işgal güçlerine ait ve keşif uçuşları yapan bir dronu düşürmeyi başardığını bildirdi ve dronun düşürülmesine dair video görüntülerini de yayınladı. 

Gazze Şeridi'nin kuzey kesiminde yer alan Beyt Lahiya'nın batısında toplanan bazı işgalci gruplarına havan toplarıyla saldırılar düzenlediklerini dile getirdi ve buradaki işgal güçlerinin vurulmasının video görüntülerini de yayınladı. 

Gazze Şeridi'nin güney kesiminde yer alan Han Yunus'un Karara kasabasında işgalcilere ait bir tankı El-Yasin 105 füzeleriyle vurduğunu duyurdu. Han Yunus'ta aynı zamanda işgal askerlerinin girdiği bir binaya önceden yerleştirilmiş patlayıcılar patlatıldı. Patlamada binaya giren askerlerin birçoğunun öldüğü bazılarının da yaralandığı dile getirildi.

Bunların dışında da mücahitler tarafından işgal güçlerine yönelik muhtelif saldırı eylemleri gerçekleştirildi. İşgal ordusu bir subayının öldürüldüğünü itiraf etti. Ancak gerçekte kayıp sayısının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Editör: Yusuf Yusmar