Sıra dışı çıkışlarıyla ünlenen Tesla'nın sahibi Elon Musk'ın son hamlesi tepkilere neden oldu.

Endonezya Seçimlerinin Önemli Olmasının Beş Nedeni Endonezya Seçimlerinin Önemli Olmasının Beş Nedeni

Elon Musk'ın CEO'su olduğu ABD'li elektrikli otomobil şirketi Tesla, yılbaşı gecesi işgal altındaki Urumçi şehrinde bir showroom açtı. Ancak, açılış ABD'de eleştiri konusu oldu.

Biden yönetiminin Çin işgali altındaki Doğu Türkistan Bölgesi'nde üretilen ürünlerin ABD'ye ithalatını yasaklayan yasasını sunan Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Ulussuz şirketler, Çin Komünist Partisi'ne bölgedeki soykırımı ve köle emeğini örtbas etmesine yardım ediyor" ifadelerini kullandı.

Amerikan İmalat sanayi kuruluşu İttifakı başkanı Scott Paul ise, "Açık konuşacağım: Sincan'da iş yapan herhangi bir şirket, orada meydana gelen kültürel soykırımda suç ortağıdır. Ancak Tesla'nın eylemleri özellikle aşağılıktır" dedi.

Tesla'dan ise konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

ABD yönetimi, Çin hükümetinin Doğu Türkistan Bölgesi'ndeki faaliyetlerini 'soykırım' ve 'Müslüman azınlığa baskı yöntemi ile asimilasyon uygulamakla suçluyor.

Çin ise, ABD'nin bugüne kadar Irak, Afganistan gibi Müslüman ülkelerde düzenlediği askeri operasyonları ve işgalleri hatırlatarak, ABD'nin Doğu Türkistan konusundaki tutumunu 'ikiyüzlülük' olarak nitelendiriyor.

milli gazete