FTV'de gerçekleştirilen programa Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegoviç, muhalefet partilerinin ortak adayı olan Sosyal Demokrat Parti (SDP) Başkan Yardımcısı Denis Becirovic ve İlerleme Platformu Başkanı Mirsad Hadzikadic katıldı.

Bosna Hersek'in güvenliğine ilişkin bir soruya cevabında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son Bosna Hersek ziyareti sırasında Boşnakları Batı'nın Müslümanlar aleyhindeki tavrına karşı uyardığı konuşmasını hatırlatan Hadzikadic, "Biz küçük bir devletiz ve Batı'da teknoloji ve demokrasinin daha ileride olduğunu biliyoruz. Diğer taraftan Doğu'dan da vazgeçemeyiz. Rusya'yı ve elbette Türkiye'yi kendimize düşman edinemeyiz. Yeni dünya düzeni her halükarda yaklaşıyor... Biz bölgede ve belki de Avrupa'da barış ve güvenliğin anahtarı konumundayız' dedi.

İzetbegoviç ise Türkiye'nin de AB'ye aday ve NATO'ya üye bir ülke olduğuna dikkat çekerek, "Batı'dan yüz çevirmemiz söz konusu dahi değil. NATO'ya gelince, eğer Dodik bu şekilde çalışmaya devam ederse günün birinde üye eylem planının aktifleştirilmesi ve NATO üyesi olmamız mümkün' dedi.

Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliği yarışında İzetbegovic ile birlikte en fazla şans verilen aday olan Becirovic ise Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu, Bosna Hersek'in dostu olduğuna hiçbir şüphe bulunmadığını ve siyasetin her zaman dış politika hedefleri gözetilerek yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Srebrenitsa Soykırımı: Müslüman Boşnakların Kıyımının 29. Yılı Srebrenitsa Soykırımı: Müslüman Boşnakların Kıyımının 29. Yılı

Balkan News