Muslim Port Haber Merkezi | Mücahit Taş

İran'da son haftalarda art arda patlamalar yaşanıyor. Tahran yönetimi, olayların siber saldırı olduğunu ileri sürerek İsrail'i işaret etti. ''Netanyahu hükumeti ve İsrail istihbaratının yakından takip ettiği İran nükleer programına müdahale mi ediyor?'' sorusunu akıllara getirdi. İran özelinde bölgede yaşanan son gelişmeleri Gazeteci Ramazan Bursa Muslim Port'a değerlendirdi.

İran son dönemde peş peşe yaşanan patlama ve yangılarla gündemde. Ahvaz'daki elektrik santrali ve Natanz nükleer tesisi gibi.. İran'ı yakından takip eden bir gazeteci olarak bu durum hakkında neler söylemek istersiniz?

R.B - İran'da son dönemde yaşanan patlamalar, İran makamları ve basını tarafından kaza veya teknik sorun nedeniyle yaşanmış olaylar gibi kamuoyunu açıklandı. Fakat patlamalar, ardarda gelince hem İran hem de dünya da sabotaj iddiaları da gündeme geldi. Sabotaj tartışmalarıyla beraber ilk akla gelen ise Siyonist İsrail rejimi oldu.

İsrail Savunma Bakanı Gantz, dünya basının da çıkan haberler sonrası yaptığı açıklamada iddiaları yalanladı.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz - ''Nükleer silaha sahip olacak bir İran'ı engellemek için her şeyi yapacağız''

Fakat,Netanyahu birkaç yıl önce İran'ın nükleer çalışmalarıyla ilgili bazı belgeler açıklamıştı. Bu belgelerin, Mossad tarafından Ocak 2018'de ele geçirildiği ortaya çıkmıştı. İsrail, İran'a saldırı konusunda sabıkalı olduğu için Gantz'ın açıklamaları kamuoyunu tatmin etmediğini söyleyebilirim.