Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Suriye

Suriyeliler bir Ramazan ayına daha yine yıkıntılar arasında ve henüz bitmemiş bir iç savaşın olduğu dönemde girdi. Suriye'nin kuzeyindeki bu Ariha bölgesinde birçokları gibi Tarık Ebu Ziyad ailesi de evlerinin hala kaldırılmayan enkazı arasında iftarlarını açıyor.

İran

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İran’ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, türbe ve ibadethanelerle ilgili yaklaşık 1 ay önce uygulamaya giren kapatılma kararının, Ramazanın ilk haftasına kadar süreceğini söyledi.

Irak

Koronavirüs salgınının etkilediği ülkelerden olan Irak’ta bir aydan fazladır uygulanan sokağa çıkma yasağının Ramazan ayında sabah 06.00'dan akşam 18.00'e kadar kısmen kaldırılacağını söyledi. Söz konusu kısmi yasağın belirli şartlar çerçevesinde uygulanacağını belirten el-Saidi, "Bu kapsamda AVM'lerin, kahvehanelerin, kafelerin açılmamasının yanı sıra taksi yolcularının sayısı da belirlenecek ve virüsün yayılmasını engellemek için diğer yasaklar devam edecek. Ancak bu süre içerisinde vaka sayısı artarsa yeniden kapsamlı sokağa çıkma yasağını uygulayacağız" ifadelerini kullandı.

Mısır

Koronavirüsün etkilediği ülkelerden olan Mısır’da ihtiyaç sahiplerine yardımlar dağıtılıyor ve ibadetler evlerde yapılmaya devam ediyor.