ABD ile Çin arasında küresel güç rekabetinin ve gerilimlerin arttığı döneme denk gelen görüşme, Biden'ın ocak 2021'de göreve başlamasından bu yana iki liderin ilk yüz yüze buluşması oldu.

Görüşme öncesi yaptıkları kısa açıklamada Biden, kendisinin ve Şi'nin, ülkeleri arasında 'görüş ayrılıklarını yönetebileceklerini" ve iki liderin karşılıklı işbirliği alanlarını belirleme konusunda "sorumluluğu" olduğunu söyledi.

Şi ise Biden ile birlikte iki ülke arasındaki "ilişkileri geliştirmeyi umut ettiğini' belirterek, ABD'li mevkidaşıyla "samimi ve kapsamlı görüş alışverişinde bulunmaya" hazır olduğunu bildirdi.

Görüşmede ikin liderin, Tayvan, insan hakları, ekonomik rekabet, Ukrayna Savaşı, Rusya'ya karşı tutum ve Kuzey Kore konularını ele alması, gerilim kaynağı olan anlaşmazlıklarda "kırmızı çizgilerini" ortaya koyması bekleniyor.

Liderler, daha önce her ikisinin de başkan yardımcısı olarak mevkidaş olduğu dönemde yüz yüze görüşmelerde bulunmuştu. Ancak taraflar, Biden'ın geçen yılın başında göreve başlamasından bu yana yalnızca iki kez çevrim içi ve bir kez de telefonda görüşürken hiç bir araya gelmemişti.

Çin Devlet Başkanı Şi, Covid-19 salgınının başlamasının ardından yaklaşık 2,5 yıl boyunca yurt dışı ziyaretlerine ara vermiş ve yüz yüze diplomasiden kaçınmıştı.