Dünyanın en yoğun Müslüman nüfusuna sahip İslam ülkelerinden Bangladeş'te, Cemaat-i İslami Hareketi'ne karşı başlatılan zulüm seferberliği tüm acımasızlığıyla sürüyor. 2010 yılından sonra artışa geçen zulüm ve baskı sürecinde her geçen gün yeni olaylar yaşanıyor. Geçtiğimiz gün Meherpur şehrinde Mevlid-i Nebi sohbeti için bir araya gelen Müslüman kadınların Bangladeş polisi tarafından haksız yere tutuklanması infiale yol açtı. Bangladeş Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Vekili Mevlana ATM Masum, 10 dindar kadının haksız yere tutuklanmasını şiddetle kınayan bir protesto bildirisi yayınladı.

'DİNİ TÖRENLERE KATILMAK ANAYASAL BİR HAKTIR'

Bangladeş hükümetinin haksız uygulamalarını eleştiren Mevlana ATM Masum, 'Polis, 10 örtülü ve peçeli dindar kadını haksız yere tutukladı. Onlar, 11 Ekim'de Peygamber Efendimiz'in (sallallahu aleyhi vesellem) doğumu hatırına düzenlenen bir programa katılmışlardı. Müslüman hanımlar, Sevgili Peygamberimiz'in biyografisi üzerine bir sohbet dinliyorlardı. Tamamen dini bir etkinliğe katıldıkları için tamamen haksız yere tutuklandılar. Dini törenlere katılmak her vatandaşın anayasal hakkıdır. Hükümetin bu anayasal hakkı reddetme yetkisi yoktur' ifadelerini kullandı.

'DERHAL SERBEST BIRAKILMALILAR'

Mevlana ATM Masum, 'Siyer-i Nebi sohbetine katılan Müslüman kadınlar tutuklandı ve haklarında asılsız davalar açıldı. Müslüman kadınların dini özgürlük hakları ihlal edildi. Bu çok üzücü ve aşağılık eylemi şiddetle kınıyor ve protesto ediyorum. Ayrıca ilgili makamları Meherpur bölgesindeki Mujibnagar Karakolu'nda rehin tutulan 10 dindar hanımefendiyi derhal serbest bırakmaya çağırıyorum' değerlendirmesinde bulundu.

'HÜKÜMET, CEMAAT-İ İSLAMİ'Yİ BİTİRMEK İSTİYOR'

165 milyon nüfuslu Asya ülkesi Bangladeş'te geniş bir halk desteğine sahip olan Cemaat-i İslami Partisi, İslami duruşu sebebiyle Bangladeş'teki laik hükümet tarafından baskılara maruz bırakılıyor. Hindistan'daki İslam düşmanı Narendra Modi hükümetiyle yakın iş birliği halinde olan Başbakan Şeyh Hasina, iktidara geldiğinden beri Cemaat-i İslami Partisi'ni etkisiz hale getirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. İlki 2013 yılında gerçekleşen idamlar silsilesinde Cemaat-i İslami liderleri Molla Abdulkadir, Kamaruzzaman, Ali İhsan Mücahit, Motiurrahman Nizami ve Mir Kasım Ali gibi Müslüman liderler Bangladeş hükümeti tarafından idam edilerek art arda şehadet mertebesine ulaşmışlardı. Cemaat-i İslami'nin Genel Başkanı Gulam-ı Azam ise 92 yaşındayken esir tutulduğu Bangladeş zindanlarında ağır hastalıklar sonucu şehit olmuştu. Bangladeş'te özellikle 2010 yılından sonra hukuksuz yargılamalarla mahkûm edilmeye çalışılan Cemaat-i İslami'nin ülke genelindeki bütün çalışmaları engellenirken, hareketin liderleri ve mensupları görüldükleri her yerde gözaltına alınarak tutuklanıyor.

Hinduların Babri Cami'ni Yıkmasının Üzerinden 31 Yıl Geçti Hinduların Babri Cami'ni Yıkmasının Üzerinden 31 Yıl Geçti

milli gazete