Boşnak lider Bakir İzetbegoviç, Bosna Hersek'teki siyasi kriz ve savaş ihtimaline ilişkin açıklamalarda bulundu.

FTV'ye konuşan İzetbegoviç, Bosna Hersek'te siyasi durumun netleşmeye başladığını ve gidişatın on gün öncesine göre farklı olduğunu söyledi. İzetbegoviç, 'Görüntü, fiilen yeni bir çatışmaya doğru ilerliyor olduğumuz şeklindeydi fakat işin oraya kadar gideceğini düşünmüyorum. Durumun netleşmeye başladığını söylerken aklımdan geçen bu' diye konuştu.

Bosna Hersek'te bir savaş tehdidi olup olmadığına ilişkin soruya cevabında İzetbegoviç, 'Babam ülkeyi savunmaya hazırlanırken, yani ülkenin savunması için ciddi çalışmalar içerisindeyken, 'rahat uyuyun, savaş olmayacak' diyordu. Bunu insanları yatıştırmak ve olayların bu yönde gelişimini engellemek için yapıyordu… Savaş olmayacağını düşünüyorum fakat savaş olmaması için savaşa hazır olmamız lazım' diye konuştu.

İzetbegoviç, 'Eğer yaşamak istiyorsanız, ölmeye hazır olmanız gerekir. Eğer barış istiyorsanız, savaşa hazır olmanız gerekir. Bence insanların büyük bir kısmı Bosna Hersek topraklarının bölünmesine izin vermemek için her şeye hazır' dedi.

'Sırp Dünyası Aslında Büyük Sırbistan Demek'

Sırp politikacıların zikrettikleri 'Sırp Dünyası' teriminin aslında coğrafi olarak değil kültür, din ve kimlik açısından 'Büyük Sırbistan' manasına geldiğini ve Sırp politikacıların bu terimi bu seviyede tuttuklarını söyleyen İzetbegoviç, 'Bunu Vucic de yapıyor. 30 yıl önce çok radikal bir Sırp politikacıydı, ne konuştuğuna dikkat etmiyordu fakat sonra bu şekilde nereye kadar ilerleyebileceğini gördü. Zeki birisi ve belirli bir ölçüde değişmiş de olabilir. Diğerlerine nazaran daha sorumluluk sahibi biri haline geldi. Bu nedenle, halihazırda birçok konuda yatıştırıcı bir rol üstleniyor. Dodik'i sakinleştirdiğini düşünüyorum. Aynı zamanda Edin Vranj'ın serbest bırakılmasıyla ve diğer tüm davaların Bosna Hersek'te görüleceğini açıklamakla Boşnaklara yönelik iyi bir hamle yaptığını düşünüyorum. Vucic'i tek bir açıdan değerlendiremeyiz. Kendisi, oturup konuşulması gereken bir insan' diye konuştu.

İzetbegovic, henüz görüşme için tarih belirlemediklerini fakat kötü bir senaryonun önüne geçmek için Vucic ile görüşmeye gideceğini açıkladı.

Cvijanovic: 'İzetbegoviç Bir Radikal'

Bosna Hersek'te Sırpların yoğun olarak yaşadığı Sırp Cumhuriyeti entitesi başkanı Zeljka Cvijanovic, Bakir İzetbegovic'i aşırılık yanlılığıyla suçladı.

Bosna Savaşı Kasaplarından Kordic'in Yeniden Tutuklanmasını İsteniyor Bosna Savaşı Kasaplarından Kordic'in Yeniden Tutuklanmasını İsteniyor

İzetbegovic'in FTV'ye yaptığı açıklamalara cevap veren Cvijanovic, uluslararası toplumu 'Büyük Sırbistan' tehlikesiyle korkutmanın 'ucuz bir numara' olduğunu söyledi. Cvijanovic, İzetbegovic'in bu şekilde Bosna Hersek'te bir 'İslam devleti' kurma girişiminin konuşulmasını engellemeye çalıştığını ileri sürdü.

Balkan News