Muslim Port Haber Merkezi | Fahrettin Uras

Norveç Mülteci Konseyi günlerdir süren sel felaketinin fotoğraflanarak belgelenmesini istemişti. Bangladeş'in Cox Bazaar bölgesine giden fotoğrafçılar çektikleri karelerle yaşanan felaketin boyutlarını gözler önüne serdi.

Dünyanın en büyük mülteci kampına ev sahipliği yapan Bangladeş'te 900.000 binden fazla Rohingyalı yaşıyor. Mültecileri barındıran Cox Bazaar'da ise bir haftadan uzun süredir yağmur dinmiyor. Yağışlar toprak kaymaları ve selleri beraberinde getirdi, kamplarda hayat durma noktasına geldi.

Geçtiğimiz hafta üç gün içinde son 20 yılın ortalamasına göre çok daha fazla yağış alan Cox Bazaar Rohingyalı mültecilere zor anlar yaşattı. Yüksek tepelerden bir anda kamp bölgesine inen yağmur suları sele ve toprak kaymalarına sebep oldu.

Bambu ve brandadan yapılmış çadırlar sel ve toprak kayması dolayısıyla zarar gördü. Üçü çocuk altı kişi hayatını kaybetti. Ayrıca 20.000'den fazla mülteci yerinden oldu.

Irkçı Budistlerin Myanmar'ın Rohingya Müslümanlarına karşı başlattığı soykırım faaliyetinden sonra 700.000'den fazla Arakanlı Bangladeş'e sığınmıştı.

Rohingyalılar (Arakanlı) yemek pişirmek için aldıkları tüplerle sel sularının içinden geçmeye çalışıyorlar.

Seller en çok kadınları, yaşlıları ve çocukları etkiledi.