Dışişleri Bakanlığına bağlı Siyasi-Askeri İşler dairesinin yazılı açıklamasında, "Dışişleri Bakanı (Antony Blinken), M107 155 mm mermiler ve ilgili ekipmanların İsrail hükümetine tahmini 147,5 milyon dolar tutarında olası bir yabancı askeri satışını onayladı. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı, Kongre'ye bu olası satışı bildiren gerekli sertifikayı bugün verdi" ifadeleri yer aldı.

Blinken'ın, söz konusu askeri malzemelerin ve hizmetlerin "ulusal güvenlik çıkarları doğrultusunda İsrail Hükümetine derhal satılmasını gerektiren bir acil durumun" mevcut olduğuna dair Kongre'ye ayrıntılı gerekçeler sunduğu belirtilen açıklamada, Silah İhracatı Kontrol Kanunu'nun 36(b) maddesi gereğince "Kongre'nin inceleme gerekliliklerinden feragat edildiği" belirtildi.

Açıklamanın devamında, " ABD, İsrail'in güvenliğine kendini adamıştır. İsrail'in güçlü ve hazır bir öz savunma yeteneğini geliştirmesine ve sürdürmesine yardımcı olmak, ABD'nin ulusal çıkarları açısından hayati önem taşımaktadır" sözlerine yer verildi.

Aksa Tufanı İsrail’in Sözde Devlet Kurma Psikolojisini Nasıl Yıktı? Aksa Tufanı İsrail’in Sözde Devlet Kurma Psikolojisini Nasıl Yıktı?

Blinken, 9 Aralık'ta benzer gerekçelere dayanarak, değeri 106 milyon doların üzerinde olan yaklaşık 14 bin mermilik tank mühimmatının İsrail'e satılmasını Kongre'nin oluruna sunmadan onaylamıştı.

BAŞKAN ADAYI HALEY: “GAZZELİLER BAŞKA ÜLKELERE GİTSİN”

Öte yandan ABD’de Cumhuriyetçi başkan aday adaylarından Nikki Haley, Gazze’deki Filistinlilerin HAMAS yanlısı olduğunu iddia ettiği ülkelere gitmesi gerektiğini öne sürdü. 2024 Başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçi aday adayı Haley, “Her zaman dediğim gibi, Gazze’deki Filistinliler Refah sınırı üzerinden Mısır’a geçmeli, buradan HAMAS yanlısı Katar, İran ve Türkiye gibi ülkelere gitmeli” ifadesini kullandı.
Haley, sunucunun, “Çocuklarıyla birlikte can derdinde olan Gazzeliler Mısır’a bile geçemiyor, nasıl Katar’a gidecek?” şeklinde sorusuna da “Mısır onları niye almaz? Çünkü kimin terörist olup olmadığını bilmiyor” diye cevap verdi. Haley, dünyanın Gazze’deki saldırıları nedeniyle İsrail’i eleştirmek yerine, Filistinlilere yardım etmeleri için Türkiye, İran ve Katar’la konuşmaları gerektiğini iddia etti.

Siyonizm kölesi Haley, eski Başkan Trump döneminde yaklaşık 2 yıl ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi olarak görev yapmıştı.

(milli gazete)